„Mnohdy mne děsí zjištění, jak málo toho obyvatelé vědí o městě, v němž žijí a které je jejich domovem,“ povzdychl si primátor Liberce Jiří Kittner (ODS), když vysvětloval smysl nového projektu Zahrada libereckých vzpomínek.

Jeho cílem je probudit u Liberečanů vztah k městu, k jeho památkám, milníkům jeho historie, slavným rodákům a zajímavým místům. Jádro nového projektu, který vymyslel primátor, bude pak tvořit nový park v centru města. Ten najdou lidé na Bydyšínské ulici proti Intersparu, na místě někdejšího hřbitova, později lapidária.
„Tady, kde je hrobka rodiny Liebiegů, bude historie přímo zhmotněná. Park chceme postupně zvelebit, zchátralou a zdevastovanou hrobku už jsme ostatně začali renovovat,“ vysvětlil Jiří Kittner.

Málokdo ze starších lidí se zde narodil

Alespoň část obnoveného parku představí vedení města zřejmě už letos v září. Budování parku, v němž se bude snoubit příroda s historií, bude provázet anketa mezi mládeží i dospělými obyvateli.

„Anketa pod názvem Hledáme liberecké poklady začne v květnu a potrvá do srpna. Měla by být diskusí nad historií, současností i budoucností Liberce,“ zdůraznil primátor. „Ve městě se v průběhu jednoho století dvakrát vyměnilo obyvatelstvo, naposledy po druhé světové válce. Dnešní náctiletí ale už mohou říci, že se zde jejich rodiče narodili. Generace před nimi se sem většinou odněkud přistěhovaly, a jen obtížně tu zapouštěly své kořeny,“ dodal.

Lidé budou vybírat z minulosti i současnosti všechno, čím se může Liberec chlubit. „Nejvýznamnější osobnosti, události, místa nebo budovy budou moci lidé navrhovat mailem, poštou nebo nosit své hlasovací lístky osobně do Městského informačního centra,“ upřesnil tiskový mluvčí magistrátu Martin Korych. „Současně bude probíhat soutěž pro žáky základních škol pod názvem Kreslíme liberecké poklady, a také pro studenty – Sepisujeme liberecké poklady,“ doplnil.

Soutěž pro žáky a studenty začne v květnu a potrvá až do konce června. Obrázky i eseje posoudí odborná porota, vítězové dostanou zajímavé ceny. Výtvory dětí a dospívajících budou během celých letních prázdnin vystavené v prostorách Nového magistrátu.

Město vyzdobí tři vycházkové trasy

Jako součást projektu vzniknou tři speciální turistické okruhy, které provedou návštěvníky i jeho obyvatele významnými částmi Liberce. První z nich bude nazvaný Liberecké parky, druhý Starými uličkami a třetí Zámek a podzámčí. Okruhy budou zřejmě ve městě vyznačeny ještě do konce roku a každý zájemce by k nim měl získat na Městském informačním centru i tištěného průvodce. „Oprava Liebiegovy hrobky přijde město asi na milion korun. Ostatní náklady budou několik desítek tisíc,“ shrnul primátor.