Tak trochu specifický piknik pro veřejnost připravili členové regionální pobočky hnutí OBRAZ. Donesené jídlo nesmí obsahovat žádné živočišné složky, tedy maso, mléko, vejce a výrobky z nich a med. Zatímco příznivcům veganství se mohou začít sbíhat sliny, tak milovníci masa mají sice smůlu, ale na druhou stranu mohou okusit nepoznané. „Někdo upeče koláč, jiný udělá pomazánku nebo přinese ovoce či zeleninu. Pak už stačí jen vzít deku, dobrou náladu a přijít,“ zve na akci za organizátory Erik Šimek.

„První piknik jsem organizoval před čtyřmi lety po vzoru Prahy, kde má tento typ akcí už delší tradici. Od té doby je pořádají i jiní lidé či dobrovolnické skupiny jako např. Greenpeace,“ upřesnil předseda liberecké pobočky Šimek. Nezisková organizace OBRAZ před několika týdny spustila kampaň Méně masa, v rámci které chce ukázat, že existuje řada dobrých důvodů, proč nejíst maso. „A taky chceme veřejnosti dokázat, že veganská strava může být velmi pestrá a chutná,“ doplnil Šimek.

„V Liberci žije spousta vegansky se stravujících lidí, ale není tu tolik možností, kde se dobře najíst, a kde se scházet. Stravovat se jinak než většina společnosti, to člověka automaticky trochu vyčleňuje z kolektivu, a ne každý má pro veganství pochopení,“ řekl Šimek, který se ve dvaceti stal vegetariánem a o dva roky později veganem. Piknik představuje ideální příležitost, jak poznat podobně smýšlející strávníky, najít porozumění a ještě ochutnat nová jídla, která rozechvějí chuťové pohárky.

Další veganský piknik proběhne ve středu 8. srpna v parku v Budyšínské ulici nad Tržním náměstí. Zváni jsou všichni, donesené jídlo ale nesmí obsahovat žádné živočišné složky, tedy maso, mléko, vejce a výrobky z nich a med.

Dobrovolníci organizují piknik už čtvrtým rokem, ale spíše než o pravidelné akce se jedná o nárazovou událost. „Je to vždy spontánní nápad. Stačí jen pěkné počasí a chuť někam vyrazit,“ řekl jeden z organizátorů. Zatímco první piknik se nesetkal s velkým ohlasem, tak naposledy se sešly desítky lidí vyznávající či zajímající se o tento životní styl.

A proč tomu tak je? „Aktuálně existuje poměrně velká komunita lidí, kteří mají o podobné akce zájem,“ upřesnil předseda liberecké pobočky a doplnil, že s propagací pomáhají i sociální sítě, např. na Facebooku má o událost zájem necelá stovka uživatelů. „Na piknik se těším z několika důvodů. Potkám se tam s přáteli a navíc jsou tato setkání pro mě neskutečným zdrojem inspirace nejen ve stravování v souladu s přírodou. Ta spousta chutí a barev je neodolatelná,“ svěřil se jeden z pravidelných účastníků Petr Noščák.

Loni proběhlo několik pikniků u přehrady, tentokrát se sejdou účastníci v parku Budyšínská nad Tržním náměstím. „Park představuje ideální místo pro tento typ akcí. Není daleko od centra, mezi stromy je příjemně a park skýtá hodně prostoru pro další aktivity,“ objasnil Erik Šimek, proč vybral zrovna toto místo.