Nejvíce napilno mají v Zákupech na Českolipsku na začátku roku. Zdejší společnost PVO se totiž jako jediná v Evropě zabývá výrobou papírových masek. Nejen na masopustní průvody si je objednávají lidé a obce z Česka i ze zahraničí.

ASIJSKÁ KONKURENCE

Masky se v Zákupech vyrábějí stejně jako před sto lety. „Do sádrové formy se vmačkají kusy papíru prosycené škrobem. Maska se pak suší, ručně vysekává a ručně maluje,“ popsal výrobu ředitel společnosti PVO, Zdeněk Rydygr. Podle něj se firma potýká s konkurencí zejména z Asie.

Ilustrační foto.
Kdo rozhodne o hazardu v Liberci?

„Za masku si musíme říci alespoň osmdesát korun, obchodníci je pak prodávají třeba za stovku,“ řekl Rydygr. Čínští výrobci prý zvládnou vyrobit masku za nesrovnatelně nižší náklady. „V České Lípě jsem pak viděl prodávat plastové masky i za 150 korun,“ dodal.

NASAZOVACÍ HLAVY

Kromě klasických papírových masek na obličej nabízejí v Zákupech i unikátní velké nasazovací hlavy v podobě vlka, medvěda a dalších postav. Těch vyrobí asi 40 za rok. Výroba jedné takové masky totiž trvá s potřebnými přestávkami třeba týden.

„Medvědy, koně a další oblíbené masopustní masky vyrábíme i během roku do zásoby. Třeba minulý týden jsme dostali objednávku na pět medvědů, ty bychom tak rychle vyrobit nestačili,“ vysvětlil Rydygr.

KULTURNÍ SEZNAM

To, že jsou zákupské masky skutečně unikátní, teď potvrdilo i Ministerstvo kultury České republiky, když zdejší výrobu přidalo na národní seznam nemateriálního kulturního dědictví. Zákupské masky jsou jednou z dvaadvaceti položek na seznamu.

„Na seznam se dostanou pouze technologie a tradice, které jsou unikátní a nikde jinde se s nimi nejde setkat,“ popsala ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová. Právě Muzeum Českého ráje v Turnově totiž zařadit masky na seznam navrhlo.

Anna Kšírová, pořadatelka festivalu Radost z mateřství, lékařka a propagátorka nošení dětí v šátku.
Anna Kšírová: Chceme rodičům především pomoci

Spolu se Zákupskými se na seznam dostalo pět dalších tradic napříč republikou. Jednou z nich jsou i „Milevské maškary“, tedy masopustní veselí v Milevsku na Táborsku. Tamní průvod má více jak stopadesátiletou tradici a trvá tři dny. Kromě společného umístění na kulturním seznamu ho se Zákupy spojuje také to, že právě zákupské masky a nasazovací hlavy byly podle dobových fotografií v tamním průvodu používány už v 19. století.

„Vloni jsme proto v rámci velké zakázky vyrobili masky do milevského muzea masopustních masek,“ upozornil ředitel Rydygr.