Už před volbami Půta avizoval, že do Sněmovny vlastně nechce. „Jsem zvyklý pracovat na 100 %, na dvou židlích sedět neumím a nebudu,“ odpovídal v říjnu čtenářům Libereckého deníku v online rozhovoru. „Věřím moudrosti voličů, že moje přání vyslyší a preferenční hlasy přidělí dalším lidem na kandidátce,“ uvedl tehdy. Voliči však jeho přání nevyslyšeli, Půtovo jméno zakroužkovalo 4470 lidí, nejvíce v kraji. Půta teď čeká, až bude jmenován předseda nové sněmovny. Právě do jeho rukou totiž rezignaci musí složit.

NÁHRADNÍKEM JE PÁVEK

Poslancem místo něj bude ředitel jindřichovického domova důchodců Petr Pávek. Ten dostal mezi Starosty druhý největší počet preferenčních hlasů, rovných devatenáct set. Pávek už měl do sněmovny nakročeno v roce 2006. Tehdy v dresu Strany zelených získal 3603 kroužky. Volební systém však tehdy zeleným v Libereckém kraji poslanecké křeslo nepřiřkl. Půta se rezignací připraví o poslaneckou imunitu. Je přitom už tři roky obviněn z přijetí úplatku. „Nechci se vyhýbat trestnímu stíhání. Nic nezákonného jsem neudělal, chci se hájit před nezávislým soudem,“ uvedl.

Kromě hejtmana poslali voliči do sněmovny také jabloneckého primátora Petra Beitla. Jablonečané ale nového primátora hledat nebudou. Beitl si ponechá obě funkce. „Opustit teď post primátora bych považoval za velmi kontraproduktivní,“ uvedl těsně po volbách Beitl. Nejbližší komunální volby se totiž konají už příští podzim.

Starostenskou židli si ponechal i vloni zvolený senátor Michael Canov (SLK). „Pan Canov je ale speciální případ, pracuje i dvacet hodin denně,“ hájí svého kolegu hejtman Půta. „Je to jejich rozhodnutí. Já mám rodinu a nemůžu trávit čas přejížděním mezi Libercem a Prahou,“ dodal Půta.