V nadcházejících čtyřech letech povede kraj koalice Starostů pro Liberecký kraj, České pirátské strany a Občanské demokratické strany. Zastupitelé také rozhodli o zřízení deseti výborů. Jejich členové budou voleni na příštím zasedání zastupitelstva, které se uskuteční na konci listopadu letošního roku.

"Naším hlavním společným úkolem bude nejen zvládnutí krize v rámci nouzového stavu, to je především podpora zdravotnictví, domovů pro seniory, ústavů pobytových služeb. V dlouhodobém horizontu to bude příprava rozpočtu na rok 2021, který zohlední dopady všech těch opatření do ekonomiky. Myslím, že covidová opatření jsou dost velká, takže se dá čekat, že rozpočet bude menší, než jsme možná ještě před půl rokem všichni doufali. Zastupitelstvo se musí v prosinci věnovat debatě o prioritách a velikosti rozpočtu," řekl po svém zvolení ČTK Půta.

Liberecký kraj. Ilustrační foto.
Kdo jsou noví zastupitelé Libereckého kraje? Podívejte se

Starostové volby v kraji vyhráli s drtivým náskokem, když pro ně hlasovalo 38,57 procenta voličů. Získali 22 mandátů ze 45. K nadpoloviční většině jim stačil jediný mandát. Piráti a ODS mají po pěti mandátech, koalice tak má většinu 32 hlasů. ANO s deseti zastupiteli, které bylo v minulém volebním období součástí krajské koalice, skončilo v opozici, stejně jako SPD se třemi zastupiteli. ČSSD a komunisté se po 20 letech do zastupitelstva nedostali.

Krajští zastupitelé, kteří vzešli z říjnových voleb, na svém ustavujícím zasedání zvolili členy Rady Libereckého kraje. Svoji funkci v tajné volbě obhájil současný hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Pro hlasovalo 30 ze 44 přítomných zastupitelů.

Složení krajské rady:

Hejtman
Martin Půta, Starostové pro Liberecký kraj
Statutární náměstek hejtmana
Jan Sviták, Starostové pro Liberecký kraj – řízení resortu dopravy
Náměstci hejtmana
Zbyněk Miklík, Česká pirátská strana – řízení resortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky
Dan Ramzer, Občanská demokratická strana – řízení resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti
Petr Tulpa, Starostové pro Liberecký kraj – řízení resortu sociálních věcí
Květa Vinklátová, Starostové pro Liberecký kraj – řízení resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Členové rady kraje
Vladimír Richter, Občanská demokratická strana – řízení resortu zdravotnictví
Václav Židek, Česká pirátská strana – řízení resortu životního prostředí a zemědělství
Jiří Ulvr, Starostové pro Liberecký kraj – řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova

Krajská rada.Zdroj: Liberecký kraj