Nejen šikovní žáci šestnácti libereckých škol, ale i několik jejich učitelů se včera na Základní škole Dobiášova pustilo do názorné ukázky, že s pohybovým nadáním dnešních dětí to ještě není tak tragické.

Začal tu totiž osmý ročník sportovní a vědomostní soutěže Syner školám. Jde v ní o hodně – vítězné družstvo si odnese šek na 50 tisíc korun. Další desítky tisíc připadnou těm, co se umístí na nižších příčkách. Konečné pořadí dvoudenního klání bude známé dnes.

„Žáci soutěží v deseti disciplínách, učitele čeká turnaj ve volejbalu a střelba na branku. Vědomostní test jsme letos ještě rozšířili soutěží v sudoku,“ upřesnil tiskový mluvčí generálního partnera akce, firmy Syner, Ondřej Paclt s tím, že rozpočet dosahuje zhruba 400 tisíc korun.

Jednu z největších akcí tohoto typu na Liberecku odstartoval oblíbený herec Martin Dejdar a není divu, že se jeho vystoupení změnilo v nenaplánovanou autogramiádu, kterou si vyprosily zejména mladé učitelky.

„Jsem tu poprvé a musím říci, že je to úžasná akce,“ neskrýval Martin Dejdar své nadšení. „Trochu lituju, že když jsem já jako kluk chodil do školy, podobné soutěže neexistovaly. Jako děti jsme měly přístup maximálně do školní tělocvičny, hřiště pro nás bylo tabu,“ dodal.

Sám sportuje dodnes, jeho největší láskou je hokej. Přes léto jezdí s rodinou na kole a občas si zahraje i tenis. „Tohle je jediné, co mohou firmy sponzorovat ještě bez obavy, že budou nařčeny z uplácení,“ podotkl herec.

Vloni zvítězilo družstvo Základní školy Ještědská. Jak prozradili učitelé, výhra padla na sportovní pomůcky. „Už několikrát jsem tady soutěžil. Letos budu zkoušet štěstí ve vybíjené. Je to mnohem lepší než se učit, ale to by určitě řekl každý,“ poznamenal desetiletý Daniel Hellebrand z Ještědské. Jeho učitelka Gabriela Svobodníková k tomu dodala, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

„Budeme se snažit. Záleží na tom, jak budou sestavená družstva. My jsme velká škola, tak máme z čeho vybírat. Většina z žáků, kteří nás reprezentují, sportuje,“ dodala s tím, že jejich děti zvládnou i sport i vysedávání u počítače. Nevyměňují jednu činnost za druhou. Nápad uspořádat tuto soutěž se zrodil v roce 2004, kdy škola Dobiášova přebírala od města a stavební firmy Syner zbrusu nové hřiště. „Řekli jsme si tenkrát, že by bylo fajn, kdyby náš nový areál mohly poznat a občas si užít i děti z jiných škol,“ řekl ředitel ZŠ Dobiášova Ivo Svatoš. „První ročník přilákal osm škol, ale pak už sem družstva posílaly všechny, s výjimkou těch, co už jezdí na výlety nebo mají jiné aktivity. Soutěž je hodně oblíbená,“ doplnil.

Na zahájení nechyběli ani zástupci města, které nejenže dodalo drobné dárky, ale také třeba posílilo dopravní spoje, aby se sem děti ze všech koutů Liberce pohodlně dostaly.
„Jsem tu poprvé. Myslím si, že soutěž může povzbudit děti k tomu, aby se zvedly od počítačů a televize a šly se hýbat. A to je dobře,“ zdůraznila primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).