Bazén na škole Švermova, oprava Uranu či kina Varšava. To jsou jen některé z akcí, na které letos nezbyly v libereckém rozpočtu finance. Vedení města teď po čase oprašuje plán na to, jak do své kasy získat více peněz. Potřebuje k tomu ale změnit zákon.

Stovky milionů navíc chce Liberec získat z daňových příjmů. Sdílené daně se dnes mezi města rozdělují na základě poměrně složitého systému. Čtyři největší města – tedy Praha, Brno, Ostrava a Plzeň – jsou na tom ale lépe než ta další. „Tato privilegovaná města mají příjem z daní zhruba dvojnásobný. Je nespravedlivé, aby jeden Plzeňan dostal ze státního rozpočtu 22 tisíc a jeden Liberečan jen 13 tisíc,“ uvedl primátorův ekonomický náměstek Zbyněk Karban.

„NEDÁVÁ TO SMYSL“

Například Liberec, kde žije 104 tisíc obyvatel, letos počítá s daňovými příjmy ve výši 1,5 miliardy korun. Plzeň, kterou obývá 171 tisíc lidí, pak ve výši 4,6 miliardy korun. Vedení Liberce ale argumentuje tím, že zajišťuje podobné služby jako Plzeň a tak velká disproporce nedává smysl. „Koeficient chceme upravit, aby byl spravedlivější, aby se výnosy Liberce více přiblížily třeba právě Plzni. Chceme to změnit i ve prospěch dalších měst, jako jsou Olomouc, Hradec Králové, Pardubice nebo České Budějovice,“ popsal Karban.

Právě na spolupráci s dalšími městy a také kraji Liberec sází a chce je na svou stranu získat. „Jsme největší z těch ,chudších‘ měst. Čeká se, že to budeme my, kdo zvedneme prapor. Ideální čas prosadit změnu bude před chystanými krajskými a parlamentními volbami,“ připomněl liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

A jak si Liberečané změnu představují? „Buď zůstane přerozdělovaný balík stejný, pak můžeme vzít Brňanům, Ostravanům, Plzeňanům a přidat Liberečanům. To se jim ale nebude líbit, to je slepá ulička,“ řekl Karban.

Podle něj je vhodnější navýšit množství přerozdělovaných peněz. „Ve spolupráci s ministerstvem financí chceme připravit spravedlivější model. Představuji si, že se změna odehraje v postupných krocích, třeba během pěti let,“ dodal Karban.

V ideálním případě by Liberec ročně získal až o 800 milionů korun více. Náměstek Karban ale uvádí střízlivější odhad ve výši 400 až 500 milionů. „I to by našemu rozpočtu obrovsky pomohlo,“ uzavřel.

Deník oslovil i zástupce vedení Plzně a Olomouce, jak se k libereckým plánům staví. Do uzávěrky ale neodpověděli.