Od března je zde na žádost vedení firmy zajišťuje stravovací oddělení Krajské nemocnice Liberec.
„Důvody pro makrobiotiku jsou celkem jasné – zdraví zaměstnanců. Ale jak se tato vlaštovka uchytí v praxi, to můžeme hodnotit až s odstupem času,“ říká Ilona Dostálová z Makrobioklubu Liberec, který na zavedení projektu spolupracoval. „Ale již teď můžeme říci, že zájem předčil naše očekávání o 100 procent s měsíčním průměrem 38 vydaných jídel denně,“ dodala.
Důležitou složku pokrmů tvoří čerstvá zelenina a navíc se velká část obědů připravuje ručně. Na druhou stranu odpadá příprava masa, místo kterého se využívají chlazené výrobky ze sóji. „Přechod na makrobiotickou přípravu jídel nebyl nijak náročný na technologie kuchyně, zato ve skladu potravin nám přibyly nové suroviny, z nichž jsem některé viděl poprvé,“ řekl Petr Kupec, provozní referent Cateringu KNL zajišťující stravování v Magně.
Složkou pokrmů jsou také třeba mořské řasy, důležitý zdroj mnoha minerálů. „Snažili jsme se zařazovat do jídelníčku jídla něčím zajímavá, nebo jídla přizpůsobená české kuchyni. Oba přístupy se osvědčily, nejvíce objednávanými pokrmy se stala svíčková omáčka s jáhlovým knedlíkem a Tempehem a Sushi,“ prozradila Ilona Dostálová.
Makrobiotické pokrmy si mnozí zaměstnanci podniku pochvalují. „Poprvé jsem před sedmi lety zkusil, jestli to jde – bez masa. A šlo to. Jíst zdravěji se snažíme i doma,“ řekl Ladislav Kozák, přípravář barev v lakovně. „Proto jsem moc rád, že nám teď nabízejí makrobiotická jídla v práci. Dělají nám docela divy, třeba jáhlové kuličky nebo špaldové placky bych si asi doma nevařil. Někdo by možná nevěřil, že i takový lehký oběd zasytí. Mně ano a navíc mi chutná,“ doplnil muž.