Jaroslav Surý trpí zánětem žil. Na podzim jej čeká operace. Není divu, že lítá po doktorech. V práci mu ale vedení zapsalo dobu návštěvy u lékaře jako absenci, a to i přesto, že přinesl potvrzení.

Muž pracuje v jabloneckém Kauflandu a není ze zaměstnanců jediný, kdo si stěžuje na stupňující se šikanu, ponižování a zastrašování, které musí snášet. „Urážky a zastrašování, že přijdeme o práci, když nebudeme držet hubu a krok, jsou u nás na denním pořádku. Když jsem šéfové řekl, že mám jít na operaci, odpověděla, že mne v tom případě vyrazí,“ svěřil se Jaroslav Surý.

Michael Kanaloš, nyní vedoucí úseku ovoce a zeleniny v jabloneckém Kauflandu a současně šéf odborů v pobočce, dokonce uvažuje o tom, že kvůli šikaně podá na řetězec trestní oznámení.

„Před rokem jsme sepsali stížnost do Prahy. Podepsalo ji 35 lidí. Nic se nezměnilo, jen ti z nás, co zastávali vedoucí pozice, byli sesazeni,“ podotkl Michael Kanaloš. „To, co zažívám, je psychický teror. Pracuji u firmy devět let, začínal jsem v Liberci. Dosáhl jsem docela slušného platu, ale teď mne chtějí vyštípat, aby na mé místo mohli vzít někoho, komu dají nástupní mzdu,“ dodal.

Podle něj jsou zaměstnanci neúměrně přetěžovaní, musejí zvládnout i práci, kterou dříve dělali tři lidi. Pobočka tak využívá krize, toho, že se lidé bojí, že své zaměstnání ztratí. „Je běžné, že naše pracovní směna má 10 hodin, ale my si smíme napsat jen osm, abychom neměli přesčasy. Zbytek věnujeme firmě,“ vysvětlil Michael Kanaloš.

Jeho slova o přetěžování pracovníků potvrdila i bývalá zaměstnankyně jabloneckého Kauflandu. „Vstáváte se sevřeným žaludkem a se sevřeným žaludkem se vracíte z práce. Na každém úseku dřív pracovali tři lidi, teď je tam jeden. Já jsem měla na starosti příjem zboží, ale běžně jsem musela sedět na pokladně. Pak jsem nestíhala svou práci,“ uvedla žena, která nakonec z řetězce po téměř šesti letech odešla. „Myslím si, že v Německu nemají ani potuchy o tom, co se tady děje,“ řekla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce její celé jméno ale zná.

Také Michael Kanaloš potvrdil, že lidé chodí z práce s pláčem a mají psychické problémy. „Jeden mladý brigádník zažil, jak naše šéfová na podřízené řve. Řekl, že ještě nezažil, aby někdo takhle křičel na psa, natož na člověka. A okamžitě odešel,“ shrnul.

Signály o porušování zákoníku práce v pobočkách Kauflandu má i krajský šéf Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. „Když za námi lidé přijdou, pomůžeme jim sepsat stížnost na inspekci práce,“ sdělil pracovníkům.

Čtěte také: Dala jsem si plán naučit se sto slovíček denně

Společnost Kaufland ctí zákoník práce a váží si stálých pracovníků

Pražské vedení německého obchodního řetězce Kaufland ústy svého tiskového mluvčího Michaela Šperla důrazně popírá, že by mohlo v některé z poboček docházet k jakémukoliv zastrašování zaměstnanců, psychickému teroru nebo dokonce že by někde vládla na pracovišti šikana. K některým uvedeným výtkám pracovníků řetězce uvedl Michael Šperl doslova:

„Naše společnost si zakládá velmi přísně na dodržování pracovní doby. V případě, že nastane situace, kdy má zaměstnanec přesčasy, trváme na tom, aby byly hodiny řádně zapsány a samozřejmě i řádně proplaceny. Důrazně odmítáme, že by vámi popsaná praxe byla vedením naší společnosti tolerována.

Vše vámi popsané neodpovídá v nejmenším naší týmové a firemní kultuře, které se velmi intenzivně věnujeme. S vámi uváděnými praktikami se naše společnost v žádném případě neztotožňuje. Zakládáme si na slušném a přívětivém jednání, nejen k našim zákazníkům, ale také samozřejmě k našim zaměstnancům.

Společnost Kaufland vyvíjí maximální úsilí na systematickém a dlouhodobém rozvoji svých zaměstnanců. Jsme si vědomi toho, že pouze dobře zapracovaný a dlouhodobě zaměstnaný zaměstnanec dokáže prosadit systémy a pracovní postupy k maximálnímu uspokojení zákazníka. Navíc můžeme konstatovat, že obzvlášť naše společnost má již dlouhodobě velmi dobré vztahy k odborům. Nezávislá kontrola, která byla napříč našich prodejen provedena, prokázala, že právě pracovně-právní vztahy uvnitř naší společnosti jsou v pořádku.“ 

Čtěte také: Řidiči nedostali slibované platy. Stávka je na spadnutí

Čtěte také: Trestných činů rekordně ubylo