„Letos převažují obrazy. Byla tady spousta zákazníků s výtvarným uměním. Samozřejmě nás ale navštívili i ti, kteří nabízeli starožitnosti, porcelán a podobně,“ uvedl expert na výtvarné umění Michal Šimek.

Umění různého druhu si mohl nechat od odborníků prohlédnout kdokoliv. „Přinesla jsem plakáty od Alfonse Muchy. Jsou hodně staré a mám je z půdy po rodičích,“ řekla paní z Liberce.

Předměty, které od zákazníků odkoupí, následně firma přijímá buď do komisního nebo aukčního prodeje. „Pokud nám zákazník něco nabídne, my mu nabídneme částku, která je z našeho pohledu adekvátní tomu, za kolik se daná věc v současnosti nabízí na trhu. Pokud se zákazník rozhodne pro prodej, sepíšeme s ním smlouvu,“ vysvětlil Šimek systém.

Podle experta na výtvarné umění je těžké mluvit o tom, co je „skutečně hodnotné“. Přestože některé obrazy či dekorativní předměty nedosahují statisíců, pro jejich prodejce může i menší obnos znamenat velkou sumu. Sběratelé předmětů zase ocení nový prvek do své vitrínky.

„Myslím si, že si z Liberce odvážíme poměrně hodně kvalitních věcí, které rádi nabídneme našim zákazníkům,“ uzavřel Šimek.

Nejstarší aukční dům Dorotheum funguje již 300 let.