Školní rok už je sice v plném proudu, počasí však stále láká k venkovním aktivitám. Kdo nemá zahradu, a přesto chce s dětmi trávit čas venku a zároveň ušetřit, může využít nabídku neplacených dětských hřišť, jichž jsou po Liberci k dispozici desítky.

Pro děti i seniory

Mezi jedny z nejnovějších míst, kde se mohou děti vyřádit, je hřiště za budovou Kolosea. Příjemné místo obklopené vzrostlými stromy se zhruba desítkou dřevěných prvků nabízí také servis v podobě občerstvení a toalet.„Máme u nás hřiště pro děti, tak i park pro seniory, kde si ti dříve narození mohou protáhnout svá těla na schodech, šlapáním nebo různými cviky na dřevěném nářadí," uvedl ředitel Mezinárodního centra Universium (Koloseum) Stanislav Burdys a dodal, že denně sem zamíří desítky lidí. Hřiště funguje od letošního května.

Hraní za arénou

Sice bez zázemí, ale zato početnou nabídkou herních prvků disponuje dětské hřiště, které je součástí libereckého Sportparku. Rodiče jej naleznou za Home Credit arenou. Pro děti je tady připraveno téměř třicet dřevěných atrakcí, jako jsou houpačky, klouzačky, kolotoče, posilovací zařízení apod. Hřiště slouží od roku 2009 a jeho výstavba byla financována Evropskou unií z Regionálního operačního programu.

Hurá na loď

Oblíbená jsou i menší hřiště roztroušená po celém Liberci. „S tříletým synem často chodíme na ,loď´, vyřádí se tady," připomněla jedna z maminek Marta Skácelová oblíbenou atrakci v parku Prokopa Holého, kterému dominuje velká dřevěná prolézačka v podobě pirátské lodi.

close Hřiště v Gutenbergově ulici patří k nejnovějším, vzniklo na konci prázdnin. zoom_in

Další plochy určené pro nejmenší naleznou rodiče především v lokalitách s hustým osídlením, jako jsou sídliště. Tato dětská hřiště (včetně zmiňované „lodi") spravuje město Liberec. Jedná se o 37 zregenerovaných hřišť, která jsou podle vedoucí odboru ekologie a veřejného prostoru Petry Farářové Veselé v tzv. VIP režimu, to znamená, že na nich probíhají pravidelné kontroly akreditovanou firmou. „Nejnovější dětské hřiště pro nejmenší vzniklo na konci letošních prázdnin v centru města v ploše zeleně při ulici Gutenbergova," doplnila Farářová Veselá a dodala, že na příští rok je plánovaná regenerace hřišť na Jáchymovské, která by měla probíhat formou participace města s občany. Podobně se uvažuje o realizaci hřiště Horní Kopečná a taktéž herního plácku v ulici Americká.

Placená dětská hřiště v Liberci

Dětský koutek Lidové sady má otevřeno od dubna do října. Děti se zde mohou projet vláčkem, na ruském kole, zapůjčit si kola, trojkolky nebo odrážedla. Koutek provozuje Kulturní a společenské centrum Lidové sady, které je příspěvkovou organizací města. Koutek má otevřeno denně od 9-18 hodin, vstupné: děti 40 Kč, dospělí 30 Kč, senioři 20 Kč.

Dětské hřiště Smeťák Liberec zájemci jej naleznou ve Františkově. Na rozlehlé ploše nabízí kromě tradičních dřevěných a plastových prvků také tři velké vzduchové trampolíny. Pro starší děti nebo rodiče jsou zde kurty na beachvolejbal. K dispozici je také občerstvení a restaurace. Otevřeno má od 15-19 hod., vstupné je 30 Kč.

Dětské hřiště ve Vratislavicích nad Nisou rodiče s dětmi jej naleznou v prostoru bývalého kina. Kromě tradičních skluzavek, prolézaček, pískovišť apod. si také zde děti mohou zaskákat na moderních vzduchových trampolínách. Otevřeno je od 9-19 hod. Vstupné je 35 Kč.

Ve všech třech hřištích je k dispozici toaleta a občerstvení. Pro návštěvníky připravují také řadu akcí, jako je opékání buřtů, oslavy narozenin apod. Vstupné se vztahuje většinou na děti od jednoho roku či jednoho metru výšky.