Radní už dříve prohlašovali, že Alena Dvořáčková, která byla koněm bývalého primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec) a druhé výběrové řízení vyhrála, je pro ně na postu tajemnice nepřijatelná.

„Hned v pondělí jsme doručili Krajskému úřadu Libereckého kraje návrh na zpětvzetí souhlasu se jmenováním paní Dvořáčkové a současně jsme kraj požádali o souhlas se jmenováním Jindřicha Fadrhonce,“ upřesnila statutární náměstkyně Martina Rosenbergová (ČSSD). „Kdy přesně nový tajemník nastoupí, nejsem schopna nyní říci. Doufám, že to bude co nejdříve,“ dodala.

Tajemníkem je léta

Třiapadesátiletý Jindřich Fadrhonc se ve druhém výběrovém řízení probojoval mezi dva nejlepší uchazeče, tím dalším byla Alena Dvořáčková. Funkci tajemníka vykonává Fadrhonc už 12 let, z toho sedm let byl tajemníkem Chrastavy a poslední čtyři roky Českého Krumlova.

„Do výběrového řízení jsem se přihlásil proto, že se z rodinných důvodů stěhuji do Liberce. Ostatně jsem tu v minulosti tři roky žil,“ podotkl Jindřich Fadrhonc, který pochází z Chrastavy. „Chci zpět pod Jizerské hory. Považoval jsem výběrové řízení za uzavřené. Příjemně mne překvapilo, když jsem se dozvěděl, že je tomu jinak,“ dodal.

Jako profesionála, který výtečně rozumí své práci, označuje Jindřicha Fadrhonce starosta Chrastavy Michael Canov (SLK). „Byla to pro nás škoda, že odešel do Krumlova. Odvedl v Chrastavě kus práce,“ zdůraznil starosta. Sesazený primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) neupřel Jindřichu Fadrhoncovi jeho kvality, ale řekl, že pro změny, které chtěl on na radnici dělat, byla vhodnější Alena Dvořáčková. „Je možné, že pro to, co chce dělat současné vedení města, je lepší on,“ podotkl.

Alena Dvořáčková má za to, že souhlas s jejím jmenováním zdržoval krajský úřad protizákonně, a chce se bránit soudně. „Byla to politická zvůle, vždyť jsem výběrové řízení vyhrála,“ řekla. Alenu Dvořáčkovou považovali koaliční partneři za člověka příliš spojeného se Změnou pro Liberec bývalého primátora. Proto s její volbou od počátku nesouhlasili.