Ačkoliv kontrola ministerstva ještě nepotvrdila ani nevyvrátila spekulace o údajných nedostatečných závěrečných zkouškách uchazečů o řidičský průkaz na motorku, přesto se již liberecký magistrát rozhodl jednat. A to proto, aby podobným situacím do budoucna zabránil.

Řešení nabízí hned dvě. S jedním se již začalo, u druhého musí prověřit technické možnosti. „Komisař musí před zkouškou dopředu nahlásit na odboru dopravy trasu, kudy s frekventantem pojede,“ nastínil opatření, které již funguje, Marek Řeháček, tajemník libereckého magistrátu. Důvod je jednoduchý. Pokud budou znát pracovníci odboru dopravy cestu, kudy se komisař s žákem vydá, snadno jej mohou překvapit nečekanou kontrolou.

„Vedoucí pracovníci sice mohli i v minulosti provádět běžné kontroly u zkoušek, pokud však například Pavel Rychetský, vedoucí odboru dopravy na zkoušku dorazil, těžko by si někdo dovolil jakkoliv zkoušku ošidit,“ pokračuje tajemník.

Dalším, a psychologicky výrazným opatřením, je nahrávání celých zkoušek žadatelů o řidičský průkaz na kameru. Pořizování průběhu testu v provozu na video jakékoliv případné nekalé praktiky vyloučí.

„Některá města v České republice to tak již dělají. Sice jich není moc, ale najdou se a mají s tím dobré zkušenosti. Záznam celé zkoušky jednoznačně ukáže, zda žák uspěl dle všech pravidel,“ vysvětlil Řeháček s tím, že záznamy by se rozhodně dlouho kvůli ochraně osobních údajů nearchivovaly.

Nicméně vedoucí pracovníci dopravního oddělení by jednotlivé zkoušky namátkově kontrolovali.

Jak tajemník magistrátu doplnil, již nyní je téměř stoprocentně jisté, že kamery se budou využívat při zkouškách u aut. Zda se budou moci zaznamenávat i zkoušky žadatelů o řidičský průkaz na motocykl, ukáže až prověření technických možností.

„Do konce srpna by se mělo definitivně rozhodnout a počítáme, že tak na podzim bychom se záznamy začali,“ dodal Marek Řeháček.

Opatření jsou reakcí na spekulace, které se objevily v minulém týdnu. Provozovatel jedné z libereckých autoškol, Lukáš Kobera, poukázal na fakt, že komisaři žadatelům o řidičák na motorku zkoušky příliš usnadňují.

Někteří zkušební komisaři nechali žadatele o řidičský průkaz při zkouškách na motorce jen kroužit pár minut po parkovišti u supermarketů, nebo když už je vypustili do provozu, tak jeli za nimi autem,“ poukazuje Lukáš Kobera s tím, že sice chápe komisaře, že usednout na motorku s nezkušeným řidičem je sice riziko, ale instruktoři v autoškolách to riziko nesou denodenně.

Další liberecké autoškoly však uvádí, že se s obdobným jednáním komisařů nesetkaly. „Mohu naprosto zodpovědně říct, že jsem se s ničím podobným nesetkala. Úroveň zkušebních komisařů je naprosto profesionální a zkoušky v Liberci jsou na vysoké úrovni. A vím, že si to myslí většina provozovatelů autoškol,“ říká Anna Krešlová, která mimo jiné provádí kurzy k získání řidičského oprávnění i na motorku.

Další z provozovatelů autoškol, který si však nepřál uvést své jméno (redakce jej ale zná), se domnívá, že jde o mstu libereckému odboru dopravy. „Mám informace, že Koberova autoškola nemá v pořádku legislativu a že je proti ní vedeno správní řízení,“ uvádí majitel autoškoly.

A odbor dopravy toto na přímou otázku potvrdil. „Ano, určité administrativní problémy s panem Koberou máme od začátku provozování jeho autoškoly. Momentálně pro ti ní žádné správní řízení nevedeme,“ uvádí Pavel Rychetský s tím, že jedno už však ukončilo.