V plánu jak ušetřit, má totiž magistrát i bod, ve kterém navrhuje fixaci počtu přepočtených pracovních míst ze současných 360 na 340. „Přišla k nám informace, že každý vedoucí jednotlivých odborů se bude muset rozloučit s jednou pracovní sílou,“ potvrdila úřednice jednoho z odborů libereckého magistrátu, která si však nepřála uvést jméno. Redakce jej ale zná.

Jak doplnila, jedním z řešení, o kterém radnice uvažuje, je nepřibírat nové zaměstnance jako náhradu za odchody na mateřskou nebo do důchodu. „Takové vyřešení by pro nás bylo nejméně bolestivé. Sice by nám logicky přibyla práce, nicméně na druhou stranu bychom měli jistotu, že neztratíme zaměstnání,“ uzavřela úřednice.

To by však podle mínění některých Liberečanů mohlo znamenat prodloužení čekacích lhůt na vyřízení záležitostí, se kterými se na radnici obracejí. „Doufám, že to nebudou třeba lidé na přepážkách. Už takhle se tvoří neuvěřitelné fronty třeba na Novém magistrátu. Nemluvě o frontách na registru vozidel,“ svěřil se se svými obavami Jan Truhlář z Liberce.

Radnice sníží mzdové náklady

To však vyvrací Jiří Kittner, liberecký primátor: „Naším hlavním cílem je udržet servis, na který jsou obyvatelé města zvyklí, v kvalitě, jakou byl poskytován dosud. Na nás všechny to bude v následujících měsících klást větší tlak, než dosud. Věřím ale, že se nám podaří toto období překonat a že se postupně vše vrátí do standardních kolejí.“ Kromě toho doplnil, že jako první zredukuje radnice servisní personál, a to právě proto, aby se situace nedotkla občanů. Dalším bodem úsporných opatření liberecké radnice je snížit mzdové náklady za letošní rok o deset procent.

„Ještě nám oficiálně nikdo nic nesdělil, ale šušká se, že nedostaneme žádné odměny. Což by mě samozřejmě mrzelo, protože přestože je to nenároková složka mzdy, všichni s ní počítáme. Každá koruna se hodí, a obzvlášť teď, když se pomalu začnou blížit Vánoce,“ postěžovala si úřednice.

Úřednice si uklízejí samy

Jedním z opatření, které magistrát v rámci úspor již zavedl, je omezení nákladů za úklid. Úřednice si kanceláře uklízejí samy, ovšem ne zcela zadarmo, měsíčně si ke mzdě přilepší podle informací jedné z úřednic asi patnáct set korun.

„Vím o kolegyni, která to s přehledem stihne v pracovní době, část ráno a část odpoledne. Takže ty, které se do úklidu pustily, to vítají jako možnost přivýdělku,“ vysvětlila zaměstnankyně liberecké radnice. Nekancelářské prostory pak uklízejí nezaměstnaní.