Letošní 10. ročník Valdštejnských slavností, který se konal o víkendu ve Frýdlantu, přinesl spoustu novinek. K té nejpůsobivější bezesporu patří sobotní kouzla s ohněm a pyrotechnikou.

Večerní program zahájilo pásmo Pocta Valdštejnovi na frýdlantském zámku. Tam se také shromáždilo téměř 400 válečníků, bubeníků, dětí i žen, zkrátka dobově oblečených účastníků velkých bitev, které se odehrály v sobotu i v neděli. Sešikovali se a úderem desáté večerní se s hořícími loučemi vydali průvodem k náměstí. Pohled do úzké uličky vedoucí k zámku, v níž se pohyboval nekonečný zástup světel, byl pro diváky fascinující. Louče zblízka hřály, bubeníci bubnovali a Valdštejn se svou družinou na koni dobrosrdečně kynul přihlížejícím. Bylo lehké zapomenout, že je 21. století…

To se záhy připomnělo velkolepým ohňostrojem. Předcházela mu sice ohňová show na hlavním pódiu, lidí ale bylo tolik, že většina z nich nic neviděla. O to netrpělivěji očekávali ohňostroj.

Začal netradičně. Na ochozu radniční věže se zjevil duch a dštil síru a kletby na celý Frýdlant. Pyrotechnici z firmy PyroArt vypustili první rachejtle, které se zlomyslně kroutily a pištěly. „Mozkomorové,“ docela se děsily menší děti odkojené Harry Potterem.

„Byl to duch všech lidí, kteří zásluhou Valdštejna přišli o život,“ vysvětlil hlavní pořadatel Luděk Zelenka.

Patnáctiminutový ohňostroj ukončil sobotní část slavností, které „v plném nasazení“ pokračovaly až do nedělního odpoledne.