Právě na veletrhu, který se uskuteční 8. září, odstartuje pomyslná zimní sezóna předprodejem skipassů. Podle mluvčí areálu Renaty Balašové půjde o exkluzivní limitovanou edici sezónních skipasů za 999 korun v počtu 1 000 kusů. „Akční nabídka je platná pouze v den konání veletrhu,“ láká Renata Balašová k návštěvě ještědského stánku. Zdobit ho má kupa sněhu a funkční miniatura lanové dráhy.

„Skipasy se budou prodávat pouze v hotovosti a na jméno s fotografií, budou tedy nepřenosné,“ upozorňuje Balašová. Od pondělí 10. září se budou skipasy na novou sezónu prodávat také v libereckém  infocentru. Jejich cena se bude zvedat každý měsíc o tisícovku. Zatímco v září pořídíte lyžování na Ještědu po celou sezónu za 2999 korun pro dospělého a za 2100 korun pro dítě, od října už to bude 3999 korun. Od 1. listopadu už za něj zaplatíte bez koruny pět tisíc a od prosince pak přijde na 5999 korun.

Jednodenní permanentka na Ještěd bude stát v nové sezóně dospělého 590 korun, juniory a seniory 500 korun a 320 kroun zaplatí lidé za jednodenní lyžování na Ještědu pro děti. Pro srovnání: například na Tanvaldském Špičáku zaplatíte ze jeden den v nové sezóně 640 korun. Sezónní skipass tam vyjde na 7 400, ale v průběhu října a listopadu se dá na portálu SkiBižu pořídit levněji. Výhodněji vyjde nákup v předstihu také v lyžařském areálu ve Špindlerově Mlýně. Do konce října za 6 999 korun.

NOVÝ CENÍK, NOVÉ SLUŽBY

Kromě cenové bomby připravuje nový provozovatel ještědského skiareálu pro letošek i novou provozní dobou, a to od 8 do 15 hodin, večerní lyžování bude začínat už v 17 hodin. Do areálu chce přilákat více místních. „Ještěd je pro každého Liberečáka srdcová záležitost, ale podle průzkumů jich u nás bohužel mnoho nelyžuje,“ vysvětluje Balašová. Důvodů je podle ní mnoho, od úzkých sjezdovek až po nevyhovující služby. To všechno se má postupně změnit.

Ještě letos by tu například měla vyrůst nová multifunkční budova s lepším zázemím pro lyžaře na dojezdu sjezdovky Skalka. „Počítáme tam s pokladnami, infocentrem, půjčovnou a servisem lyží nebo zázemím pro lyžařskou školu,“ popsal ředitel areálu Jakub Hanuš. S rozšířením sáňkařské dráhy a půjčovny saní se zatím pro letošek nepočítá. Polepšit by se ale měla úroveň gastroslužeb. „Renovací prochází nejen kiosky, ale také samoobslužná restaurace v budově u skokanských můstků,“ potvrdila Balašová.

NA JEŠTĚD SE VRÁTÍ SKOKY

Časté kritice čelil v minulosti ještědský areál také kvůli skokanskému sportu. Zdejší můstky se neupravují, takže česká reprezentace raději jezdí trénovat do Harrachova, pro mládež byl zase pronájem drahý. Nekonají se tu soutěže a pokud ano, jsou málo a špatně propagované. I to by se teď mělo podle Renaty Balášové změnit. „Zahájili jsme jednání s Jakubem Jandou. Už za 14 dní se bude v Liberci jednat o obnově skokanského sportu na Ještědu. Chtěli bychom, aby se sem v nejbližších letech vrátil znovu Světový pohár,“ netají se Balašová.

První „závdavek“ se podle ní chystá už na 28. září. Právě v tento den se tu ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci chystá otevření „neviditelného památníku“, který přiblíží návštěvníkům zlomové roky 1918, 1938 nebo 1968. A souběžně s jeho odhalením se tu chystá také mistrovství republiky sdruženářů ve skoku na lyžích. Mimochodem, právě v roce 1968 vyhrál skokan Jiří Raška zlatou na OH v Grenoblu.