Zbrusu nová sjezdovka přilákala v pátek večer k prvnímu nočnímu lyžování desítky Liberečanů. Čekala tu na ně upravená sjezdovka a čtyřsedačková lanovka. „Lidé jsou zvědaví, ale hlavní nápor očekáváme spíš o víkendu,“ řekl včera před spuštěním lyžařské premiéry ředitel areálu Milan Saibert.
Areál může podle jeho informace pojmout až dva tisíce návštěvníků. Vystavěn byl zčásti ze soukromých prostředků, zčásti peněz Evropské unie. Přispěla ale i obec Jeřmanice, pod kterou nové rekreační středisko spadá.

Nejde však jen o zimní centrum. I v létě sem budete moci zavítat na novou atrakci – bobobou dráhu. Turisty přiláká i restaurace v podobě obřího sudu, která tu má být otevřena příští rok.
Ostrý provoz rozjíždějí tento víkend i ostatní lyžařské areály. Sněhové podmínky jako by jim tuto zimu někdo šil na míru.

„V sobotu zahajujeme provoz celého areálu,“ řekl Jakub Čeřovský ze Skiareálu Ještěd. „Sněhu je dost. Jen ještě musíme dokončit stavbu sněhových skoků ve snowparku, ten otevřeme nejspíš příští týden,“ dodal.
Stejně začínají sezónu i na Severáku, Špičáku a v Bedřichově. „Napadl prachový sníh, takže dosněžujeme pomocí děl,“ uvedl Pavel Bažant ze společnosti SkiBižu Sport, která má areály na starost. Zasněžovacích děl je ve třech areálech celkem sedmdesát. „Zvládly by i udržet sjezdovky v provozu, kdyby přišla obleva. Návštěvnost by ale mohla být vyšší, snad se se začátkem sezony zvedne,“ dodal.

V Harrachově jsou podle všeho ideální podmínky. „Kombinace sněhu a mrazu je to nejlepší, co mohlo lyžaře pokat. Lyžuje se tu perfektně,“ řekl Jiří Krejčí se Skiareálu Harrachov. „Máme zde asi třicet centimetrů sněhu a pro případ potřeby sto dvacet koncových zasněžovacích zařízení, takže o sníh nebude nouze.“ Během soboty zde chystají otevření sjezdovky Rýžoviště. Pak bude areál v plném provozu po celou sezónu.

Spoluautor: Matyáš Taller