Někdo ještě voskuje lyže, jiný ale už nazouvá kolečkové brusle nebo šlape do pedálů kola. I tak to vypadá v těchto dnech na Liberecku a v okolí. Hříčky počasí dovolily protáhnout v lyžařských areálech sezonu zimní, avšak už klepe na dveře i letní. Stačí si jen vybrat.

„Na magistrále je moc dobré lyžování. Na místech, kde leží starý podklad a je pokrytý novou vrstvou sněhu, hezky upravili stopy a je to výborné lyžování. Místa, kde starý podklad nezůstal a je jenom nový, bude časem vytátý, ale předpokládám, že se tak 14 dní až týden bude dát ještě lyžovat a já si to určitě nenechám ujít," popsal Bořivoj Pohl z Liberce své dojmy z Jizerské magistrály. O prodlouženém víkendu tam bylo skutečně plno. „Za sněhem na magistrálu jezdí teď různorodá směsice lidí. Skalní lyžaři, i ti, co lyže odložili, ale zase si je vytáhli. Potkal jsem tam i přátele z Prahy, kteří si vyjeli jen tak zalyžovat na jeden den na výlet," popsal Bořivoj Pohl.

Běžkaři si na Jizerské magistrále, podle provozovatele, Jizerské o.p.s., užijí lyžování i upravených tras možná až do konce dubna.

Fandové sjezdového lyžování už musí z Liberce za zábavou na lyžích popojet o něco dál. Valná většina areálů ukončila provoz o Velikonocích, jezdí se pouze tam, kde je dost sněhu. Na Černé říčce v Desné v Jizerských horách a v Harrachově, kde zůstane areál v provozu nadále každý den, dokud to podmínky umožní a mezi lidmi bude o lyžování zájem. „Pojede lanovka v centru," uvedl náčelník harrachovské lanovky Milan Goč.

LYŽAŘSKÉ AREÁLY V PROVOZU

• Černá Říčka v Desné

• Harrachov, lanovka v centru

Sezonu ukončili i v areálech Ski Bižu v Bedřichově, na Severáku a Tanvaldském Špičáku. Nelyžuje se už ani na Ještědu. „Letošní sezona patřila k těm průměrným, i co do návštěvnosti. Pro areály byla velká škoda, že pořádná zima přišla až v lednu," poznamenal Jan Svatoš ze Sportovního areálu Ještěd v Liberci.

Bikeři si užijí zábavu na Ještědu

Už za pár dní ale na Ještědu, a také ve Vesci, zahájí letní provoz. Na Ještědu chtějí odstartovat 18. dubna spuštěním lanovky na Skalku, která bude vzhůru vozit turisty i cyklisty.

„Pro pěší máme přichystány tři vycházkové okruhy po Ještědském hřebeni, většinou po rovince nebo z kopce, tedy nepříliš náročné. Využít je mohou i rekreační cyklisté. Tři tratě čekají také na bikery v Bike parku, který momentálně dáváme po zimě dohromady a rekonstruujeme," shrnul Jan Svatoš.

Na Ještědu funguje i půjčování koloběžek, ať ve spodní části u centrálního parkoviště, nebo na vrcholu, odkud mohou zájemci sjíždět na koloběžkách dolů.

Do Vesce na brusle i za zábavou

Zhruba v období mezi 18. dubnem a 1. květnem uvedou do provozu i areál ve Vesci. Rozhodující bude vývoj počasí. Pro návštěvníky jsou připravené tři inlajnové okruhy a také volně přístupné diskgolfové hřiště. Zahrát si může přijít každý, potřeby ke hře si může půjčit na místě, stejně jako jiné sportovní pomůcky. Provoz zahájí i restaurace a venkovní občerstvení.

„Od konce dubna začneme pořádat i pravidelné akce pro běžce a cyklisty, opět se v areálu uskuteční extrémní závod Spartan Race a Benátská," vyjmenoval Jan Svatoš chystané akce.

V Jizerkách vzniknou traily

Novinky v letní sezoně se dočkají i návštěvníci Tanvaldského Špičáku. Na Tanvaldském Špičáku si ale mohou návštěvníci užít spoustu zábavy i sportovních radovánek také v letních měsících. Plánují výstavbu stezek pro cyklisty, koloběžky a chodce. Vzniknout mají tři sjezdové traily různých obtížností navázané na lanovou dráhu a také pro cyklisty nová okružní cesta okolo celého Špičáku.

Na své si přijdou také turisté, které dovedou značené trasy na vrchol ke stejnojmenné rozhledně nebo se mohou nechat vyvézt lanovkou, a to i s koly. Parádní adrenalinový zážitek si zájemci užijí na koloběžce, jejíž půjčovna funguje na Tanvaldském Špičáku celé léto.

Jizerská magistrála je pro běžkaře stále skvěle sjízdná

Naposledy upravené trasy:

Bedřichov, stadion Nová Louka Kristiánov Rozmezí Knajpa Kasárenská Smědava Knížecí Mořina Promenádní Smědava Knajpa Rozmezí Kristiánov Bílé buky Hřebínek Nová Louka Bedřichov, stadion.

Bedřichov, stadion Nová Louka Hřebínek Bílé buky Kristiánov Rozmezí Knajpa Kasárenská Smědava Knížecí Mořina Promenádní Smědava Knajpa Rozmezí Kristiánov Nová Louka Bedřichov, stadion.