Přípravy na zimní sezónu jsou v plném proudu ve Skiareálu Ještěd v Liberci, kde letos v říjnu zahájili výrobu technického sněhu ze zařízení Snow Factory. „Vyrábíme sníh s patřičným předstihem do velkých deponií, které zajistí dostatek sněhu v dolních částech střediska, abychom mohli zahájit zimní sezónu v požadovaném termínu a nabídli návštěvníkům co nejlepší podmínky pro lyžování,“ sdělil manažer Petr Vančura.

Slavnostní zahájení nové zimní sezóny proběhne v sobotu 17. prosince, samotná lyžařská sezóna ale začne o sedm dní dříve. „Vylepšujeme ranní lyžovačky na čerstvě upravené sjezdovce Nová Skalka a večerní lyžování. Dále připravujeme skialpové kurzy a budeme otevírat novou skialpovou trasu, kterou si vychutnají jak zkušení, tak i méně zkušení skialpinisté,“ přiblížil aktuální dění.

Ilustrační foto.
Na vybraných silnicích v kraji začíná platit povinná zimní výbava, víme kde

Provozovatel areálu, jímž je Společnost TMR Ještěd, se snažil najít provozní úspory, kde to bylo možné, aby skokové navýšení nákladů musel do ceny skipasů promítnout pouze částečně. „Díky našemu věrnostnímu on-line programu Gopass, v kombinaci s takzvanými dynamickými cenami, budeme návštěvníky motivovat ke včasnému nákupu skipasů z pohodlí domova, kde bude možné zakoupit denní či večerní skipas za stejné ceny jako v minulé zimní sezóně,“ podotkl Vančura. Nejvíce si tak připlatí návštěvníci, kteří nechají nákup skipasu na poslední chvíli přes klasickou kamennou pokladnu na místě.

Vyšší bezpečnost a komfort

Páté největší české lyžařské středisko v Rokytnici nad Jizerou se zaměřilo na novinky v oblasti technologií, které zvýší bezpečnost a komfort lyžařů na třinácti kilometrech sjezdových tratí všech úrovní náročnosti. Digitalizace řízení lanovky na Lysou horu a modernizace zasněžovacího systému navíc přináší úspory energií.

„Investovali jsme částku kolem sedmi miliónů na modernizaci zasněžovacího systému na Slalomáku. Zhruba 600 metry nového potrubí povedeme vodu do zbrusu nových hydroboxů, na které jsme nainstalovali šest věžových děl,“ informoval ředitel skiareálu Vít Pražák.

Rekonstrukcí prošla občerstvovací zařízení či terasa na střeše kontejnerového systému. Rozšíření se dočkal oblíbený Čarovný les pro děti na Kaprunech. V dětském prostoru bude k dispozici slalom mezi pohádkovými bytostmi. „Další technické vylepšení jsme realizovali na lanové dráze na Lysou horu. Přešli jsme z analogového řízení na digitální,“ doplnil Pražák. Kromě nabídky pro nejmenší lyžaře budou k dispozici v odbavovací hale nové vyhřívané skříňky pro uložení lyžařské výzbroje a výstroje.

Michal Petrů z Fakulty strojní TUL (vlevo) a ředitel firmy Lersen Vladimír Malena s novým typem chytrého hořáku, který má schopnost plynulé modulace výkonu.
Slibný patent. Univerzitní hořák vytopí velké haly a ušetří peníze za plyn

Největším hitem nadcházející zimy jsou v rokytnickém lyžařské areálu celosezónní skipasy, které se za zvýhodněné ceny ve vlnách prodávají už od září. Změny ceníku skipasů se pohybují kolem patnácti procent, záleží na produktu, s ohledem na zvýšení cen vstupních energií. „U nás v Rokytnici zejména nafty, která tvoří velkou nákladovou položku na úpravy sjezdovek rolbami. Máme jeden z největších areálů rozlohou v hektarech, což však oceňují lyžaři, když mohou svoje carvingové lyže vyzkoušet na širokých tratích. Jinak jsme ceny energií udrželi na nejnižších možných mezích,“ zdůraznil Pražák.

Denní permanentka ve skiareálu Horní Domky v hlavní sezóně vyjde pro dospělého na 980 korun, mládež a senioři zaplatí 880 korun, děti do 12 let ještě o sto korun méně. Odpůrci front si mohu zakoupit skipas on-line.

Rekonstrukce rozhledny a prostor pro děti

Pozadu s novinkami nezůstali ani ve Ski Bižu, který provozuje tři areály, a to Tanvaldský Špičák, Severník a Bedřichov. Připravili nový prostor pro děti a výuku lyžování na Špičáku II. Dětský vlek byl přemístěn z dojezdu Černé a Zalomené sjezdovky, a tak se komfort lyžování rozšíří i pro ostatní lyžaře a nejen děti.

Dále proběhla rekonstrukce věže rozhledny na Tanvaldském Špičáku a areál pořídil novou rolbu na úpravu sjezdovek na Severáku. „Museli jsme zdražovat, a to nejen z důvodu vysokých cen energií, ale i pohonných hmot, náhradních dílů i ceny práce. Špičák zdražuje přibližně o 11 procent, Severák a Bedřichov o 20 procent,“ dodal vedoucí marketingu Ski Bižu Petr Bažant