Výborné klimatické podmínky umožnily provozovatelům lyžařských areálů spustit sezónu mnohem dřív, než tomu bylo v loňském roce. Ten lyžování příliš nepřál.

„Podmínky jsou výborné, dnes je to na Ještědu jako v zimní pohádce, večer spustíme první lyžování na F10," pochvaloval si včera dopoledne ředitel areálu Jan Svatoš. Na 400 metrů dlouhé sjezdovce bylo od 30 do 60 centimetrů technického sněhu a dosněžovat se bude průběžně. „Je to dost pro bezpečné lyžování," zdůraznil Svatoš.

Za celodenní permanentku zaplatí dospělý 300 korun, děti a senioři 100 korun. Jezdit se bude o víkendu přes den i při večerním osvětlení.
Příští víkend otevřou na Ještědu až na výjimky zbytek sjezdovek. Liberečané tak mohou ocenit rozsáhlý areál s velkým výběrem sjezdovek pro náročné i méně zdatné lyžaře a to přímo ve městě, což je určitým unikátem.

Místních si na Ještědu váží, od letošní sezóny pro ně také připravili novinku v podobě skibusu, který lyžaře doveze od konečné tramvaje zdarma až přímo k vlekům.
První skibusy vyjedou už příští víkend a podle Svatoše budou navazovat na tramvaje, aby se lidé dostali pohodlně tam i zpátky. K většímu komfortu přispějí i nové boxy, kam si lidé budou moci uložit boty a batohy. „Na letošek jsme také připravili dětský areál přímo u centrálního parkoviště s pojízdným pásem a lyžařským kolotočem pro nejmenší děti," upozornil Svatoš.

Arnika, Desná a Rejdice

První lyžaře přivítají už o tomto víkendu také vleky v Jizerských horách. Úderem deváté hodiny se rozjely vleky na Severáku u Arniky. Sněhové podmínky jsou tu vynikající, na svazích leží 40 cm čerstvého prachové sněhu. Jezdit se bude zatím jen přes den. „Od příštího víkendu spustíme provoz také v Bedřichově a na Tanvaldském Špičáku. „Tenhle víkend jezdíme za polovinu, celodenní vyjde dospělého na 200 korun, děti na stovku," zve šéf areálu Pavel Bažant.

Už o tomto víkendu můžete okusit také sjezdovku na Černé Říčce v Desné. Vydat se můžete také do Rejdic, kde leželo včera 30 centimetrů sněhu a podle vedoucího areálu Martina Martínka se stále dosněžuje.
Také tady se bude jezdit za snížené ceny, dospělého vyjde celodenní lyžování na 380 korun, dítě 270 korun. V provozu je zhruba 1,4 kilometru tratí.

Klínovec v obležení a se slevou

Také největší krušnohorské lyžařské středisko Klínovec spustilo už včera provoz na prvních dvou sjezdovkách – Pařezovce a Dámské. „Už od rána tu byli první lyžaři, dnes očekáváme vzhledem ke krásnému počasí další nápor," potvrdila Krista Balážová i Infocentra Klínovec.
Podle ní by zbytek sjezdovek chtěli spustit už příští víkend. „Intenzivně pracujeme na zasněžování, záležet bude samozřejmě na podmínkách, ale máme to v plánu," potvrdila. Jízdné je tu poněkud dražší než v Jizerských horách či na Ještědu. Celodenní jízdné je 590 korun, dětská vyjde na 440 korun. O tomto víkendu ale nabízíme třiceti procentní slevy," upozornila Krista Balážová.

V provozu jsou lanovky Dámská a CineStar Express.

„Na Klínovci panuje ukázkové zimní počasí, obloha je bez mráčku a teplota se pohybuje pod bodem mrazu. Všechny cesty na Klínovec jsou sjízdné," upozorňují provozovatelé lyžařského areálu.
Harrachov otvírá s kapelou Rangers
Pokud máte namířeno do středisek v Krkonoších, budete si muset ještě týden počkat. Až 15. prosince se otevírají areály v Harrachově, Herlíkovicích či Peci pod Sněžkou.
Velké show připravují k zahájení hlavně v Harrachově.
Lákají na Krakonošův gulášek zdarma a produkci hudební skupiny Rangers. Ta začne produkci přímo v areálu u dolní lanovky ve 12.30.
„Od 10. 00 hodin bude spuštěno slavnostní otevření areálu s představením projektu Harrachov Card, módní přehlídkou zimního oblečení a sněhovou show pro děti a předváděcí akce firem Dynastar a Rosignoll," upozornila Vladimíra Černá z harrachovského areálu.
Celým zahájením, které bude trvat od 10.00 do 15.00 hodin bude provázet hudební produkce DJ Vosy.

Herlíkovice, přípravy vrcholí

Oblíbený areál Herlíkovice pilně připravuje otevření na další víkend, kdy tu otevírají. „Zasněžuje se na plný výkon a počasí je zatím více než příznivé. Sněhová děla a tyče dnem i nocí vyrábí ze stovek litrů vody tolik vysněný předvánoční sníh. Herlíkovice se pyšní 25 cm sněhové pokrývky a ostatní areály jako jsou Šachty, Kamenec, Mariánské Lázně, Kašperské Hory a Kozinec také nezaostávají.
Pokud budou klimatické podmínky příznivé i v dalším týdnu, vleky a lanovky se rozjedou a vyvezou natěšené lyžaře a snowboardisty na první jízdu již v pátek 14. prosince v rámci večerního lyžování. Poté se od soboty 15.12. začne s denním lyžováním.
„Upřednostňujeme kvalitní přípravu, aby měly všechny sjezdovky dobrý základ a vydržely i v případě oblevy. Nemůžeme zklamat vánoční a silvestrovské lyžaře. Kromě toho top středisko jako jsou Herlíkovice si zaslouží otevřít v plném provozu a kondici a ne s omezeními," uvádí k situaci ředitel společnosti Snowhill Daniel Svrček.
Stejně jako v dalších areálech se i tady až do Vánoc bude jezdit za ceny skipasů vedlejší sezony. V Herlíkovicích na denní jízdence ušetříte 110 Kč.

Více čtěte v sobotním vydání Libereckého deníku.