Psal se rok 1920, kdy Liberec poprvé okusil úspěch místních trhů. Dorazilo přes 35 tisíc návštěvníků obdivujících průmyslové výrobky a tehdejší město pod Ještědem se tak zařadilo mezi veletržní velkoměsta jako Praha či Lipsko. Popularita Libereckých výstavních trhů nadále rostla a zažívaly až snový rozmach. Roku 1928 přivítaly až 60 tisíc návštěvníků a psalo se, že se jedná o třetí největší a vůbec nejvýznamnější textilní veletrh v Evropě. Liberec trhy jednoduše žil. Jeho obyvatelé si tradičně zdobili svá okna a balkony květinami či vlajkami, místní firmy v centru města bohatě zdobily své výlohy a křižovatky s ulicemi se měnily v pestrou krásu praporků, ukazatelů a reklam.

Martin Chaloupka, majitel orloje v Kryštofově Údolí, již zesnul. Kolem jeho unikátního odkazu je nyní pořádně rušno. Archivní foto
Je rozhodnuto. Orloj opustí Kryštofovo Údolí, čůrající voříšek skončí v Liberci

Jejich tradici přerušila druhá světová válka. V 50. letech se objevila snaha navázat na tradici prostřednictvím výstavy Budujeme osvobozené kraje, kdy došlo k zpřístupnění nového vstupního pavilonu. Kvůli politickým a ekonomickým změnám ale zájem upadal, což se změnilo v roce 1956, kdy se začala psát novodobá historie LVT, zaměřená na textilní, sklářskou a módní tvorbu. Počet hostů se z desítek přehoupl na stovky tisíc a každým rokem jejich návštěvnost raketově stoupala. Objevily se módní přehlídky a vystoupení českých zpěváků a zpěvaček. V roce 1965 Liberecké výstavní trhy navštívilo rekordních 604 tisíc návštěvníků a toto číslo nebylo od té doby už nikdy překonáno.

Tradice zanikla

Sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století se nesla v duchu úpadku. Trhy se zkrátily ze tří týdnů na osm dní a klesal i počet hostů. LVT Liberec se posléze spojily s dalšími podniky, a tak vznikly Severočeské výstavy se sídlem v Liberci. Klasické Liberecké výstavní trhy ustoupily do pozadí a koncem 80. let začal stoupat počet menších komerčních výstav. Na prahu nového tisíciletí se už nenašla nová koncepce libereckého výstavnictví a tradice Libereckých výstavních trhů po 90 letech slavné existence zanikla.

Ilustrační snímek
Role knihoven se proměnila. Nové čtenáře lákají na různé aktivity

„Podoba veletrhů tak, jak si je pamatujeme z předrevolučních dob, je dávno minulostí. S otevřením hranic, s nástupem internetu a změnou nákupních zvyklostí dnes už lidé nemají potřebu tímto způsobem nakupovat to, co běžně koupí jedním kliknutím. Městu tak zůstala velmi zajímavá lokalita v nejkrásnější části města, která čeká na svůj rozvoj,“ řekla náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Dnes jsou LVT minulostí a v prostorách stojí Technické muzeum.