S oteplením se aktivují liberečtí Lovci bouřek. Nastupuje totiž jejich hlavní sezóna plná fascinujících přírodních jevů v podobě blesků.

Většině lidí se vybaví parta podivínů, kteří pobíhají s nejrůznějšími přístroji a hlavně fotoaparáty a kamerami při bouřce po poli nebo louce, aby ulovili ty nejlepší záběry, ale…

„Za námi je spousta práce a mnoho hodin strávených sběrem dat o škodách a projevech bouří," vysvětlil Jiří Kouřil, Czech Thunderstorm Research Association o.s.

LOVCI BOUŘEK Z LIBERCE PRACUJÍ UŽ PŘES DVA ROKY. Za tu dobu se jim podařilo ulovit spoustu fotografií a videí, které slouží vědě. Strach mají jako všichni ostatní.

Lovec bouřek dále uvedl, že je pro jeho lidi velice důležitá komunikace se záchrannými složkami (hasiči), které je informují o výjezdech, jež jsou spojeny s přírodní silou. „Naší činností je podávání hlášení o škodách do Evropské databáze ESWD, která slouží k vědeckým výzkumům. Při extrémních situacích se vydáváme na daná místa zdokumentovat škody a podle toho se určuje náraz větru nebo zda se v daném místě nevyskytlo tornádo," doplnil Kouřil.

Turnovské tornádo

V Libereckém kraji zaznamenali Lovci bouřek za dobu své dvouleté existence jedno tornádo. „Bylo to v Turnově loni v květnu, jev Tromba," upřesnil Kouřil.

Lovci bouřek fungují zároveň jako rosničky. „Pro veřejnost vydáváme předpovědi o aktuálním výskytu intenzivních bouřek a silného větru, předpověď průběžně aktualizujeme," dodal Kouřil.

Deníku slíbil, že se bude moci účastnit výjezdu za bouřkou, jakmile nějaká udeří. „Samozřejmě, že máme strach, ale zároveň je to adrenalin. O bouřkách toho musíme znát moc, abychom věděli, kdy je čas se schovat, protože nejsme šílenci, kteří by se zbytečně vystavovali nebezpečí zásahu bleskem," uzavřel Kouřil.