U příležitosti jubileí však divadlo podle svého ředitele Stanislava Doubravy neplánuje bombastické oslavy, ale na své kulatiny bude průběžně upozorňovat celý rok. „Byli bychom totiž rádi, kdyby si lidé uvědomili, jak jsme tady dlouho a že tedy naše diváky pořád zajímáme,“ vysvětlil ředitel, podle kterého si jako jedno z mála krajských loutkových divadel udrželo společně s hradeckým Drakem vysokou úroveň.

CHYSTAJÍ VÝSTAVU

Historií divadla, které vzniklo v roce 1949 jako pobočka Ústředního loutkového divadla v Praze, provede návštěvníky průřezová výstava v liberecké Galerii u Rytíře. Pamětníci si tak budou moci zavzpomínat nejen na legendární léta, kdy při Naivním divadle fungovalo Studio Ypsilon pod vedením výtvarníka a režiséra Jana Schmida, ale také na řadu inscenací, na nichž vyrostly generace libereckých dětí.

„Například hru Kolíbá se velryba jsme hráli 27 let a na poslední představení, které se konalo na náměstí, přišlo pět set lidí,“ upozornil Doubrava. K vidění tak budou během 2. pololetí v galerii nejen fotografie, ale také loutky nebo části výprav.

Výjimečný bude letos i další ročník festivalu Mateřinka, na který soubor připravuje jednu velkou novinku. Nafukovací maskot přehlídky projde razantní proměnou a před radnicí tak vyroste Sloní divadlo. „Půjde o objekt, do kterého se vejde zhruba dvacet dětí. Uvnitř se bude hrát osmkrát za den zhruba patnáctiminutové představení,“ vysvětlil ředitel s tím, že na letošní přehlídku se chystá pět zahraničních souborů a 12 českých scén.

EVROPSKÝ UNIKÁT

„Mateřinka je rarita. Kromě baskické Tolosy se jedná o jediný evropský festival loutkových divadel zaměřený na malé děti. A naše přehlídka je výjimečná tím, že v části programu cílí na vůbec nejmladší obecenstvo,“ dodal Doubrava s tím, že v posledních letech jsou v Liberci k vidění i tak zvaná představení pro babies, tedy pro děti do tří let.

V rámci běžného divadelního programu se letos návštěvníci dočkají tří premiér. První se odehraje 11. března a bude určena pro předškolní věk. „Pracovně se jmenuje Ššš hú haf aneb Psí železnice a bude o psech žijících kolem trati,“ přiblížil ředitel. Další premiérou bude už zmiňovaná inscenace určená pro Sloní divadlo a na podzim se může těšit i starší publikum. Soubor se totiž chystá pro velký sál zadaptovat Krkonošskou pouť Karla Hynka Máchy. Jak slibují tvůrci, bude se jednat o hudebně-vizuální představení určené teenagerům. I letos čeká Naivní divadlo řada zahraničních zájezdů. Kromě Německa, Belgie a Slovinska se vypraví i do čínského Shenzhenu.