Již se také ukazuje, že stranou, která se do koalice dostane, bude pravděpodobně ODS. Vyplývá to ze závěrů schůzky, která proběhla v pondělí večer. „Zahájili jsme společné jednání ve třech. Jestli se shodneme na složení rady a rozdělení gescí, bude jasné v dalších dnech. Dohodnout bychom se mohli do konce týdne,“ předeslal lídr Starostů Jaroslav Zámečník.

Hnutí LOL tak pravděpodobně míří do opozice. „Oficiálně nám ještě nikdo nic neřekl, naší povinností bylo nabídnout alternativu, což jsme udělali, ale plně respektujeme volbu vítězů,“ uvedl Jaromír Baxa. Podle Zámečníka LOL definitivně ze hry není. „Záleží, jak dopadnou aktuální jednání,“ uvedl. Starostové pak chtějí s LOL jednat minimálně o opoziční spolupráci a o programových shodách. „Pan Baxa mi již poslal nějaké návrhy, dveře pro LOL nejsou zavřeny,“ dodal Zámečník.

RÝSUJÍ SE I JMÉNA

Koalice Starostů, hnutí ANO a ODS by měla v zastupitelstvu 31 křesel z 39. Pokud jde o jména lidí ve vedení města, Deník již informoval o jménech pravděpodobných náměstků za Starosty: technickou správu by měl mít na starosti Jiří Šolc, náměstkovi pro školství, kulturu a sociální oblast Ivanu Langrovi by měla zůstat část dosavadní agendy.

Jména náměstků za ANO zatím nechtěl jejich lídr Jiří Němeček potvrdit, nicméně v kuloárech se hovoří jako o náměstkovi právě o něm. Druhý zástupce hnutí ANO, který by měl na starosti ekonomiku, by pak mohl být úředník, současný vedoucí ekonomického odboru na libereckém magistrátu, Zbyněk Karban.

Němeček však nechtěl jednání komentovat, dokud se k němu nevyjádří i další členové hnutí ANO. „Odešli jsme s tím, že to musíme projednat v naší místní organizaci, to bude ve středu. Ještě nám chybí dořešit jeden bodík,“ naznačil neurčitě. Podle některých informací je ve hře i zřízení funkce pátého placeného náměstka. „Jednání se o tom vedou. Budeme se ale snažit, aby se počet náměstků nezvyšoval,“ uvedl Zámečník. Také podle Němečka by měli zůstat jen čtyři náměstci jako dosud.

ZMĚNA ODCHÁZÍ DO OPOZICE

Koalice ANO a Starostů se domlouvala již před čtyřmi lety, nakonec ale překvapila Změna, která ANO Starostům „přebrala“. Že by se něco podobného odehrálo i letos, není však i vzhledem k rozložení mandátů příliš reálné. „Nějaké neformální schůzky proběhly, ale nedá se tomu říkat vyjednávání. Spíš jsme si potvrdili, že odcházíme do opozice,“ přiznal lídr Změny Jan Korytář.

„Přejeme Starostům hodně úspěchů v koalici s ODS. Počkáme, jak bude vypadat nová vláda, pak se rozhodneme, jak budeme dál pokračovat. Jsou varianty se mnou i beze mě,“ naznačil Korytář svůj možný odchod ze zastupitelstva. V novém zastupitelstvu usednou zástupci z celkem pěti zvolených stran.