Za nezájmem se pravděpodobně skrývá příliš vysoká vyvolávací cena. „Těžko odhadovat příčinu, ale je možné, že 75 milionů se případným zájemcům zdálo příliš,“ dodala Horáková.

Insolvenční správce společně s největším věřitelem Litesu, kterým je Česká správa sociálního zabezpeční, teď rozhodnou o dalším postupu.

„Detaily budeme vědět až po novém roce. Buď se uskuteční druhá dražba se sníženou vyvolávací cenou nebo se bude areál prodávat po částech,“ uvedla Jana Horáková.

Kromě hlavního areálu jsou zájemcům k dispozici také další objekty a pozemky, které se nachází v blízkosti firmy a které Litesu patřily. Jedná se například o chemický sklad, několik parkovacích ploch, dva rodinné domy, které však stojí v zátopovém území Černé Nisy, a také hasičská zbrojnice. S těmito přidruženými objekty se celková vyvolávací cena areálu vyšplhala až k 89 milionům ko­run.

Rozsáhlý průmyslový areál je stále v provozuschopném vztahu, potřeboval by však výraznější opravy. Ve špatném stavu je střecha, okna, rozvody sítí uvnitř budov a také klempířské konstrukce.

O tom, že společnost Lites půjde kvůli dluhům do konkurzu, rozhodl v květnu Krajský soud v Ústí nad Labem. Elektrotechnická společnost totiž tehdy dlužila různým věřitelům něco kolem 365 milionů korun. Konkurz byl jediným možným řešením úpadku firmy, která se proslavila především výrobou požárních hlásičů, protože už nešlo očekávat příjmy z další podnikatelské činnosti Litesu.

Největší sumu finančních prostředků dluží Lites České správě sociálního zabezpečení. „Je to tak, na pojistném na sociální zabezpečení nám dluží něco přes 235 milionů korun,“ informovala Deník již před časem Alena Fraňková z České správy sociálního zabezpečení.

Firma Lites Liberec v první polovině devadesátých let zaměstnávala téměř 800 lidí. Již od svého vzniku, který se datuje na počátek devadesátých let, však pravidelně hospodařila se ztrátou.