Texty jsou jakousi koláží, která zaznamenává pocity cestujících při jízdě mezi dvěma největšími městy Libereckého kraje. Novotný, pracující jako vedoucí Katedry německého jazyka na Technické univerzitě v Liberci, tyto záznamy sbírá už pět let.

„Občas jedu společně s některým ze svých známých jabloneckou linkou a nechávám ho popisovat cestu. Nahrávka pak tvoří výchozí materiál pro vznik textů. Jízda je pokaždé úplně jiná, záleží na slovech, na denní době, na počasí,“ vysvětluje autor. Vzhledem k rozdílnosti povah se výpověď od výpovědi liší.
„Někdo mlčí, jiný je chrlící typ. Další je zas teatrální, jiný naopak naštvaný, protože tou tramvají třeba jezdíval v 6 ráno každý den do práce,“ zdůrazňuje Novotný. Získané nahrávky autorsky zpracovává: Přepis nahrávky upravuje, doplňuje, kolekcí záznamů vytváří mnohovrstevnatý portrét cesty. Pro účely instalace přímo v tramvaji musely být textové pruhy mírně upraveny, aby se vůbec vešly do reklamních rámů vozu.

Autorem grafického zpracování textů je Jan Měřička, který jich 6 vybraných umístil přímo dovnitř vozu a jedním z nich ovinul celou tramvaj. „Cílem je, aby texty cestující trochu pobavily a povzbudily. Zábavným způsobem upozorňují na unikátní trať mezi Libercem a Jabloncem,“ dodává mluvčí libereckého a jabloneckého dopravního podniku Martina Poršová.

S tím souhlasí i autor textů Pavel Novotný. „Cesta je to hodně fascinující, řekl bych až démonická. Během jízdy vidíte město, které se postupně rozpadá, pak vjedete do lesa a nakonec se to všechno zase složí,“ glosuje básník.

Literární tramvaj, příznačně nazvaná Tramvestie, vstoupí do provozu MHD v pátek 13. května od 19. hodin ve Fügnerově ulici za účasti autorů. Na lince číslo 11 má jezdit až do konce roku. Texty můžete vidět, i pokud necestujete tramvají –– 10 jich ke zhlédnutí nabízí Krajská vědecká knihovna v Liberci. Autor připravuje také vydání knižní verze.