„Tak co, kolik jich dáte? Myslím hovorů…" přesně takhle bude po celý měsíc promlouvat k cestujícím ve speciální tramvaji na lince Hanychov Lidové sady v Liberci promlouvat herečka Iva Pazderková. A s ní třeba i Ondřej Havelka nebo Václav Marhoul. Stejně jako kapela Mandrage se totiž stali patrony kampaně Pojeďte v tom s námi Linky bezpečí pro děti.

Ta přijme denně až 650 bezplatných hovorů od dětí, které se ocitnou v těžké nebo třeba jen svízelné situaci, s níž si samy nevědí rady. Loni se ovšem sama dostala do problémů, když chyběly peníze na její provoz.

Bezplatná krizová linka totiž zaměstnává přes 80 proškolených odborníků, kteří pomáhají dětem s jejich problémy. 24 hodin denně, po celý rok. „Jsme jim k dispozici i na Štědrý den, ve tři ráno, pokaždé, když si s něčím nevědí rady. Ať jde o skutečně závažný problém nebo třeba jen něco, kdy se děti stydí nebo se nemají s kým poradit. Třeba první menstruace nebo nejistota se sexuální orientací. Žádný dotaz není zbytečný," říká ředitelka krizové linky Ivana Šatrová.

Stačilo ale málo a Linka musela omezit své služby na pouhou třetinu. „Doufám, že se do takové situace už nikdy nedostaneme," říká ředitelka organizace, která je státem financována pouze z 50 procent. Ostatní je na dárcích a sponzorech. Ale i veřejnosti. Pomoci může kdokoliv z nás. Oranžová tramvaj Linky bezpečí bude v provozu po celý květen. Jezdit bude podle speciálního jízdního řádu mezi 13. a 18. hodinou.

LINKA BEZPEČÍ je nejdéle fungující linkou krizové telefonické pomoci dětem a mladým lidem do 26 let. Volat mohou bezplatně na číslo 116 111, každý den v roce, 24 hodin denně. Linka je zcela anonymní. Nezobrazuje telefonní čísla a volající se nemusí představit. Pomoc děti naleznou i na: chat.linkabezpeci.cz nebo na pomoc@linkabezpeci.cz. Za běžný tarif je v provozu i linka pro rodiče 840 111 234.

Provoz bude zdarma, ale od jejích pasažérů se očekává, že za svezení přispějí. Buď libovolnou částkou do kasičky, nebo bezkontaktní platební kartou na terminálu, který liberecký dopravní podnik provozuje jako jeden z prvních v Evropě.

Speciální terminál najdete ale také na tramvajové zastávce před OC Forum. Za 30 korun, které se vám z karty odečtou se stanete „štědroněm", za padesátikorunu dětským hrdinou. „Projekt tramvajové linky bezpečí se nám líbil, protože nenásilně upozorňuje na to, co Linka řeší a zároveň podporuje k její finanční podpoře," zdůraznil ředitel DPMLJ Luboš Wejnar. Projekt podpořilo také Město Liberec.