Diskuze o budoucnosti libereckého Liebiegova paláce (bývalá galerie) stále více naznačují, že se historicky cenný objekt promění v místo s kombinovaným využitím.

„Navrhuji, aby městská budova sloužila našim seniorům, dětem ze znevýhodněného prostředí, dobrovolníkům z různých neziskových organizací. Další část paláce by se pak mohla proměnit v muzeum Liebiegů, kterým by provázeli právě naši senioři," zaznělo na středeční veřejné besedě, kterou pro obyvatele Liberce uspořádalo vedení města. S návrhem přišel ředitel Komunitního střediska Kontakt Liberec a zastupitel Michael Dufek (ODS).

Památkáři nemají s tímto návrhem problém, byť  by obnášel například vybudování výtahu. „Využití má pochopitelně své limity, protože se jedná o kulturní památku, ale to neznamená, že budeme návrhy vlastníka objektu, tedy města, bojkotovat, můžeme jen korigovat," řekl ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.

„Propojení sociálních aktivit s kulturou se přímo nabízí. Zdroje na takové projekty se dobře shánějí," souhlasil s Dufkem další za zatupitelů Ondřej Červinka (ODS).
Co přesně nakonec v Liebiegově paláci vznikne, o tom se ještě povedou debaty. Jedno je ale jasné už nyní. Pokud se do budovy co nejdříve nevrátí život, palác zchátrá.

„Je potvrzená dřevomorka, po vystěhování galerie do nových prostor v Lázních už se objevila spodní vlhkost. Čas nás tlačí. Byť se blíží komunální volby a s nimi i nové vedení města, nesmíme zahálet. Nové vládě chceme předložit plán na využití tak, aby mohla v naší práci hned pokračovat," zakončil ekonomický náměstek Jiří Šolc (LO).