Své rozhodnutí vyslovil před několika dny v předvolební televizní debatě. Nyní je potvrdil. „Odstupuji na protest proti omezování svobody slova, proti cenzuře předvolebních materiálů a znemožnění jejich distribuce, a také na protest proti zneužívání pofidérních průzkumů veřejného mínění, které jsou využívány k tomu, aby navedly lidi, co si mají myslet a koho volit a rozdělují politické strany na vyvolené a druhořadé. Odstupujeme z těchto voleb, v nichž se vytratila rovnost šancí mezi stranami,“ zformuloval své důvody Zbyněk Štěpán.

Podle Pavlíny Kroupové ze správního odboru Krajského úřadu Libereckého kraje se může vzdát kandidatury jen kandidát. Celá strana odstoupit z voleb nemůže.

„Anebo může být kandidát z voleb odvolaný zmocněncem,“ vysvětlila Pavlína Kroupová s tím, že je s lídrem a jediným kandidátem Národní prosperity Zbyňkem Štěpánem dohodnutá na tom, že své odstoupení stvrdí písemně. Kandidát musí totiž na Krajský úřad Libereckého kraje doručit své písemné rozhodnutí o odstoupení. Pokud je oznámí jen ústně, odstoupení neplatí.

„Hlasovací lístky už máme vytištěné a v těchto dnech je začínáme rozesílat voličům v celém kraji,“ doplnila Pavlína Kroupová. V Libereckém kraji se uchází o křesla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR celkem 18 stran a hnutí.