„V současné době se čeká na všechna vyjádření odborníků. Jakmile budeme stanoviska mít a dojde ke konzultaci se stavební firmou, budeme o dalších krocích informovat," uvedl mluvčí kraje Filip Trdla pro ČTK.

Rekonstrukce kulturního centra, která začala v červnu, je rozsáhlým projektem s rozpočtem 175 milionů korun, z čehož 121 milionů pokrývá národní plán obnovy. „Budova Lidových sadů rekonstrukci nutně potřebuje. Generální oprava se bude týkat zejména interiéru a přístavby, jež přinese kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky,“ informovala již dříve náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová a dodala, že historický ráz budovy zůstane zachován.

Nově by tak měly v Lidových sadech vzniknout zkušebny pro začínající hudebníky a kapaly, včetně nahrávacího studia. Dále se rekonstrukce dotkne velkého a malého sálu – Experimentálního studia. Samozřejmostí bude moderní technologie pro projekce a neopomenuta nezůstane ani vzduchotechnika, elektronika a akustika.

Díky novému výtahu bude bezbariérový přístup do všech podlaží. Rekonstrukce zahrne rovněž další prostory – přísálí, balkon, galerie, technickou místnost pro velký sál a rozvodnu, chodbu v prvním patře, šatny, salonek, vstupní halu či toalety.

K nastalé situace ohledně objevené šachty se také vyjádřil odborník na liberecké podzemí Ivan Rouse, který upřesnil, že v zahradě Lidových sadů byly během války byly celkem tři protiletecké kryty. Po válce však byly zasypány kvůli obavám z možného zaminování.

Tato situace však není první událost, která proces rekonstrukce zkomplikovala. V první polovině roku původně vítězná stavební firma BREX od smlouvy odstoupila. Jako další v pořadí pak byla firma CL-EVANS, která má za úkol dokončit projekt do září příštího roku.

Mohlo by vás zajímat: Křišťálová Marie Terezie či vánoční tramvaj. Liberec se zahalí do lesku a třpytu

Výroba křišťálových svítidel, která je charakteristická pro severní Čechy a oblast Křišťálového údolí, slaví letos tři sta let. Tři lustry jsou k vidění v zahradě Paláce Liebieg. | Video: Jiří Louda