Mikeš se podle svých slov stal svědkem incidentu, při kterém chtěla prodavačka vykázat ženu bez domova z prostoru prodejny. On se jí zastal a dal jí stokorunu na zaplacení nákupu. Vedlo ho k tomu přesvědčení, že silnější mají pomáhat slabším.

Peníze však na zaplacení nestačily a následně měla zaměstnankyně prodejny začít bezdomovkyni urážet. Svědek se jí zastal a následně zapnul telefon, aby se podíval na nejnovější zprávy. „Paní prodavačka na mě začala křičet, že si ji natáčím, ale já jsem nic nenatáčel. Připouštím, že jsem se prodavačce zmínil, že teoreticky natáčet můžu, ale nic takového se ve skutečnosti nedělo. Telefon jsem měl v delší vzdálenosti od očí, protože hůře vidím a neměl jsem s sebou brýle,“ nastínil počátek incidentu Mikeš.

Posléze chtěl z prodejny odejít, ale do cesty se mu měla postavit dotyčná prodavačka a bránit mu v odchodu. Konflikt podle jeho svědectví přerostl do fyzické roviny, kdy ho dotyčná měla uhodit a tahat za bundu.

Poté se zapojila do dění manažerka prodejny, která zavolala policii. Na místo přijeli dva policisté. „Já jsem policistům rovněž nabídl svůj telefon, aby si zkontrolovali, zda jsem v prodejně natáčel. Starší z policistů toto odmítl, mladší si v něm následně listoval s tím, že našel nějaká soukromá videa. Ta jsem mu ale nedovolil pustit,“ podotkl Zoltán Mikeš.

Následně popsal policejní hlídce svůj pohled na celou událost. Starší policista mu prý začal tvrdit, že bezdomovkyně má dle jeho informací zákaz vstupu do prodejny. Zoltán argumentoval tím, že Ústava České republiky ani Listina základních práv a svobod takový zákaz neumožňují. Policista mu měl tvrdit, že vnitřní řád prodejny je více než tyto listiny.

V podobném duchu prý pak pokračovala celá konverzace. „Bavili jsme se o tom, zda restaurace může bezdůvodně odmítnout obsloužit Roma. Já tvrdím, že ne. Dotyčný policista naopak tvrdil, že ano, argumentoval také tím, že o tom ví na základě své 14tileté praxe u sboru,“ zmínil Mikeš.

Razanci zásahu v prodejně vnímá jako absolutně nepřiměřenou. Podal proto podnět k prošetření na GIBS. „Z průběhu celého incidentu mám pocit, že policisté se u mne snaží navodit dojem, že minimálně mám být rád, že si mne neodvezou s sebou. Měl jsem také pocit, že nejsou nestranní, že jsou na straně Lidlu. Domnívám se, že postup příslušníků Policie ČR nemusel být zcela v pořádku, a žádám o prošetření zákonnosti jejich postupu,“ stojí v žádosti o prověření postupu policistů z hlediska právních předpisů, kterou má redakce Deníku k dispozici.

„Mohu potvrdit, že tento podnět jsme obdrželi a aktuálně ho vyhodnocujeme,“ informovala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Deník požádal o vyjádření i společnost Lidl. Podle její mluvčí chtěl pracovník ostrahy z prodejny vyprovodit osobu kvůli nevhodnému chování a z hygienických důvodů. „Tuto situaci si následně začal natáčet zákazník, který nereagoval na výzvy ohledně zákazu natáčení v prostorách prodejny. Na místo proto byla přivolána policejní hlídka,“ sdělila Eliška Froschová Stehlíková.

Následné zhlédnutí záznamů potvrdilo, že událost nebyla natolik závažná, aby mohlo být podáno trestní oznámení. „V podobných případech na místo vždy voláme příslušníky Policie České republiky, kteří situace dále řeší,“ dodala mluvčí Lidlu.

Sám Mikeš vysvětlil podání stížnosti na GIBS tím, že s absolutní mocí jde ruku v ruce i absolutní zodpovědnost. Narážel navíc na nedávný případ, kdy namol opilý policista ve slavnostní uniformě vláčel dívku za vlasy na ulici v Praze. „Chci, aby na pořádek ve městě, kde žiji, nedohlížela individua, která si ještě stále myslí, že mohou všechno a my máme být rádi, že nás nepozatýkají,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat: Velkolepé kulatiny chystá Benátská! A blíží se i další festivaly na Liberecku

Benátská! 2023 Aftermovie | Video: Benátská noc