Třináct osob se letos do konce října v Libereckém kraji nově infikovalo virem HIV. Hygienici teď v kraji evidují celkem dvaasedmdesát nakažených. Boj proti nemoci, proti které dosud neexistuje žádná účinná látka, si lidé každoročně připomínají první prosincový den.

V Liberci už potřetí vyjela do ulic speciální tramvaj, která má na riziko nemoci upozornit a připomenout možnost bezplatného a anonymního testování. Lidé se mohli otestovat přímo v sanitce přistavené na terminálu městské dopravy ve Fügnerově ulici.

„Testování se provádí odběrem kapky krve z prstu, výsledek je známý do patnácti minut," vysvětlil Jiří Pavlát z České společnosti AIDS pomoc. Vloni se tu takto otestovalo 69 lidí, další zájemci mohou celoročně navštívit pobočku zdejšího zdravotního ústavu.

„Na testování nejčastěji přicházejí čerstvé páry, případně lidé, kteří za sebou mají rizikový sexuální styk," popsal Pavlát. Testování je podle něj důležité, dnes už totiž existují léky, které účinky nemoci potlačí, lidé se tak mohou dožít i stáří.

Počet nakažených ale v Česku trvale roste. „Za nárůstem počtu případů stojí především přenos infekce mezi muži majícími sex s muži," informovala mluvčí liberecké hygienické stanice Zuzana Balašová.

Infekce HIV se mužů týká v drtivé většině, mezi nimi převažují homosexuálové a bisexuálové. Nemoc se v Česku objevila v osmdesátých letech, od té doby bylo evidováno 2877 výskytů.

První prosinec je světovým dnem boje proti AIDS. Jeho symbolem je červená stužka. Liberecký dopravní podnik se připojil k dalším devíti městům v republice, kde osvětové tramvaje či trolejbusy vyjely.