Už po čtvrté se v Lázních Libverda sešli adepti bojového umění, které se vyvinulo po 2. světové válce v Izraeli. U nás se začalo šířit teprve nedávno. A zájem o tento druh sebeobrany, který nevychází z žádných pravidel, ale čistě z potřeby napadeného ubránit se v neznámém prostředí často proti četné přesile, se od roku zvyšuje.

„Tento druh obrany nerespektuje žádná pravidla. V hospodě vám také nikdo nedá šanci. Je založený na systému braň se, udeř a uteč.“
Marcel Sprinz, organizátor

„Na červencovém kurzu jsme měli 70 frekventantů, ale další otvíráme ještě koncem srpna. Ten bude zaměřený právě na obranu při napadení v autě,“ řekl mi v úvodu hlavní organizátor soustředění čili kempu krav maga Marcel Sprinz z Liberce. Zájemce tvoří většinou mladí muži. Žen, i když právě ony se nejčastěji stávají obětí zákeřného napadení, je mezi nimi paradoxně minimum. „Výcvik je určen pro každého, kdo má zájem a cítí se na to. Rozhodně to není jen pro sportovce se širokými rameny,“ říká Marcel Sprinz. Cílem je, aby se člověk uměl ubránit přesile. Když na vás v hospodě někdo vytáhne nůž, případně má v záloze další bojovně naladěné kamarády. „Je to efektivní a přitom jednoduchý systém,“ vysvětluje Sprinz.

Součástí kurzu je i přednáška s odborníkem. Kriminalistou a právníkem. „Nejde bohužel pouze o to ubránit se, ale také znát důsledky. Kdokoliv může vyvolat konflikt a pak se léčit. Někdy tak může během pár minut změnit život na mnoho let,“ dodává Sprinz.

CO JE TO KRAV MAGA
Systém krav maga, z hebrejštiny volně překládáno jako „boj z blízka“, je v současné době považován za nejefektivnější sebeobranný a taktický systém na světě, což mimo jiné dokazuje přehled jednotek a armád, které tento systém převzaly. Jedná se například o ozbrojené složky státu Izrael a dále třeba americké federální agentury FBI, CIA, DEA a policejní SWAT týmy v několika státech USA, ve Švédsku, Dánsku. Tento systém užívá také francouzská GIGN a belgická armáda a mnoho dalších. Kromě armády je modifikován také pro policejní složky a civilisty.