Ještě minulý týden reálně hrozilo, že lidé z Frýdlantského výběžku vyžadující lékařskou pohotovost budou muset od 1. července cestovat až do krajského Liberce. Frýdlantská nemocnice totiž na konci května oznámila, že kvůli nedostatku lékařů nebude schopna pohotovost dále zajistit.

Jak ale informovala mluvčí Frýdlantu Martina Petrášková, pohotovost i nadále ve Frýdlantě zůstane. „Zajišťovat ji budou praktičtí lékaři a specialisté z Frýdlantska a lékaři Krajské nemocnice Liberec,“ uvedla Petrášková.

Pro obyvatele Frýdlantu i celého přilehlého výběžku se tak od 1. července změní jen místo, kam na pohotovost budou docházet. „Pohotovost bude fungovat v prostorách současné plicní ambulance ve Fügnerově ulici,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Ta se nachází nedaleko nemocnice.

Řešení je výsledkem několikatýdenních jednání, kterých se účastnili i lékaři z regionu. „Ukončení pohotovosti by znamenalo přetížení zdravotnické záchranné služby, liberecké nemocnice a velké potíže pro místní obyvatele. I proto jsme zmobilizovali veškeré síly a nabídli své služby,“ uvedla již před časem jedna z lékařek Šárka Pokorná.

Lékařům z Frýdlantu v případě potřeby pomohou i lékaři liberečtí. „S pohotovostmi pravidelně vypomohou lékaři z plicní ambulance a pokud dojde k nějakým občasným výpadkům, budeme se snažit je personálně doobsadit,“ vysvětlil mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář.

Právě pod hlavičkou Krajské nemocnice Liberec bude od července pohotovost fungovat. Praktičtí lékaři ji totiž odmítli sloužit ve frýdlantské nemocnici. „Souhlasili jsme s tím, že na sebe převezmeme organizační zajištění, tedy veškerou nemalou byrokratickou zátěž a také odpovědnost za náklady či vyúčtování zdravotním pojišťovnám,“ potvrdil Řičář.

Vedení frýdlantské nemocnice nové řešení vítá. „Pohotovost přísluší praktickým lékařům,“ řekl ředitel Jiří Madar. Nemocnice podle něj nemá lékařskou kapacitu na zajištění pohotovosti během pracovního týdne a podobně jsou na tom i další nemocnice v zemi.

Nemocnice ale jinak podle ředitele běžně funguje. „Máme zajištěnou 24hodinovou chirurgickou a gynekologickou službu, v srpnu nastoupí nový lékař na oddělení dlouhodobé péče, od září zajistíme jeden den v týdnu i neurologickou péči,“ popsal.

Nemocnice však nyní vyjednává s pojišťovnami o tom, jak bude péče vypadat od roku 2019. Vedení Frýdlantu se proto obává, aby od ledna město nepřišlo i o dosavadní nepřetržitou službu.