Zbili seniora a sebrali mu telefon. 67letému muži nepomohl ani občanský průkaz. 29leté ženě za to hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let, 27letému muži až tříletý trest. Třetího „kumpána“, o deset let staršího muže, může soud poslat za mříže až na dva roky.

Zde najdete on-line

Vše kvůli incidentu, který se odehrál ve čtvrtek 19. března před marketem Albert v Semilech. Tedy první den, kdy začala platit vládní opatření pro nákupy seniorů nad 65 let. V době od 10 do 12 měly velké obchody sloužit výhradně jim.

Kolem půl jedenácté přišel do obchodu muž s rouškou přes ústa, který se zaměstnanci prodejny jevil jako osoba mladší 65 let. Pracovník ho tedy upozornil na nařízení a zabránil mu v samotném vstupu do prodejny.

Senior se zaměstnanci prodejny snažil prokázat svým občanským průkazem. „To ale vedlo ke vzájemné vyhrocené situaci a následnému fyzickému napadení zákazníka ze strany zaměstnance, přičemž mu druhá zaměstnankyně vytrhla silou z ruky mobilní telefon. Poté se do konfliktu zapojil ještě i další zaměstnanec prodejny, který také zákazníka fyzicky napadl,“ přiblížila mluvčí krajské policie Vladimíra Šrýtrová.

Občanský průkaz přitom může po občanovi požadovat jen policista nebo strážník, jiné osoby jen v případech, že je k tomu stát oprávní.

Na základě vyhodnocených kamerových záznamů a výslechů zahájil policejní komisař trestní stíhání celkem všech tří osob pocházejících ze Semilska. Žena, která se zmocnila mobilního telefonu, je obviněná z loupeže, muž z ublížení na zdraví a výtržnictví, druhý muž ze spáchání výtržnictví.

Napadený muž incident popsal pro server idnes.cz. „Mám zlomené žebro, podlitiny na hlavě a ve tváři a odřeniny na několika místech,“ vypočítal.

Policisté přitom od začátku pracovali s informací, že incident byl vzájemný. To však popřely jak záběry kamer, tak výpovědi svědků.

Společnost Albert se za incident omluvila. „Od činu se striktně distancujeme, zaměstnanci budou propuštěni,“ sdělil mluvčí společnosti Jiří Mareček.

Samé změny
Dobu, která je v prodejnách během nouzového stavu vyhrazená pro nákupy seniorů, vláda měnila několikrát. Od čtvrtka 19. března platil v obchodech zákaz vstupu pro lidi pod 65 let mezi 10. až 12. hodinou. Jenže důchodci tento čas podle premiéra Andreje Babiše nedodržovali a chodili do marketů dřív. Vláda o den později proto dobu vyhrazenou pro nákupy seniorů změnila na 7 až 9 hodin, kdy byly obchody čerstvě vydezinfikované. Ale ani to některým nevyhovovalo. Poslední úprava času nastala proto, že v tuto dobu si zase nemohli zajít nakoupit svačiny lidé, kteří chodí do práce. Vláda kvůli tomu upravila vyhrazenou nákupní dobu pro seniory od 8 do 10 hodin. Týká se to jen obchodů s prodejní plochou nad 500 metrů čtverečních.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník