Obyvatelé města Osečná se mohou těšit. Brzy se totiž stanou svědky slavnostního znovuotevření Jenišovského rybníka, který prochází přestavbou od podzimu loňského roku.

Jak uvedl Martin Matzner, ředitel Ještědské stavební společnosti, která má projekt na starost, zbývá už jen úprava toku potoka Ploučnice a opevnění hráze. „Budeme teď přemísťovat část koryta Ploučnice dál od hráze, aby se neopakovala situace, kdy potok vymlel u hráze nové koryto. Pak už se jen opevní kamennými balvany hráz a práce bude hotova. Vše zakončí slavnostní kolaudace, jejímž vrcholem bude osazení nového kola do Jenišovského mlýna,“ řekl Martin Matzner.

Jenišovský mlýn stojí v Osečné už od 16. století a díky opravám v loňském roce do mlýnského náhonu mohla po padesáti letech opět proudit voda. Součástí znovuoživení rybníka v Osečné bylo odstranění sedimentů, především bahna ze dna, vybudování nového stavidla, požeráku s odpadním potrubím, nového bezpečnostního přelivu, dotvarování hráze a vystavění tůní a hrázdek pro žáby a obojživelníky, kteří v rybníce žijí. Chystá se také rozšíření naučné stezky v okolí. „Rybník už oživení potřeboval. Na dně bylo příliš mnoho bahna, takže ubývalo vody,“ vysvětlil Martin Matzner.

Nový přeliv pomůže při povodních

Hlavním cílem přestavby Jenišovského rybníka je podle Lukáše Lánského, který spolupracuje s městem na projektu, zadržení případné povodňové vody a přispění k ochraně přírody a zdejší krajiny. Díky vybudování nového bezpečnostního přelivu voda z rybníka bezpečně proteče a nezpůsobí škody.

„Rybník nebude prvotně sloužit jako koupaliště. Nejsou tu žádné pláže. Protože je v okolí rybníka les, voda tu je studená. Samozřejmě se tu ale lidé koupat mohou. Pro tyto účely je uprostřed rybníka kamenná plocha, kde si mohou plavci oddechnout,“ řekl Lukáš Lánský.

Jak dále dodal, rybník bude sloužit pouze pro sportovní rybaření. Nové druhy ryb do rybníka tedy nepřibydou. Práce na nové podobě rybníka podle ředitele stavební firmy Martina Matznera probíhaly bez větších problémů.

„Mrazy nám umožnily dostat se doprostřed rybníka. Dokončení prací nám trochu komplikovalo počasí, především silné sněžení, ale jinak se žádné problémy neobjevily,“ uvedl Martin Matzner.

Osečná čerpala na opravu rybníka peníze z dotací Evropské unie. „Celkové náklady jsou přes pět milionů. Město doplácí deset procent z částky,“ doplnil Lukáš Lánský.
Lidé v Osečné se dočkají nové podoby Jenišovského rybníka už na konci dubna.