Podle krajského mluvčího VZP Stanislava Šetiny žádný jiný kraj České republiky nezaznamenal tak obrovský zájem zaměstnavatelů i veřejnosti o vakcínu, která se obecně považuje za jedinou vysoce účinnou prevenci proti zákeřné chorobě.

„Do konce roku by měl počet zaměstnanců hromadně očkovaných proti chřipce dosáhnout v Libereckém kraji až na čtyři tisíce lidí,“ konstatoval Stanislav Šetina s tím, že řada firem navíc řeší očkování svých zaměstnanců individuálně a celkový počet aplikovaných vakcín ještě několikanásobně zvýší jednotlivci z řad veřejnosti, kteří se nechají očkovat.

Podle Stanislava Šetiny nebyla nabídka Všeobecné zdravotní pojišťovny na bezplatné očkování nikdy tak rozšířená jako letos, a i proto se setkala s tak velkým úspěchem.

„Liberecký kraj se v rámci České republiky opravdu vymyká. Proočkovanost proti chřipce je totiž v Čechách poměrně nízká. Konkrétně se pohybuje kolem sedmi procent, což je jen pro srovnání na úrovni například Maroka. Už nyní je jisté, že Liberecký kraj tuto sedmiprocentní hranici podstatně překročí,“ uvedl Stanislav Šetina s tím, že zatím nelze odhadnout, jak moc.

Podle vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jany Prattingerové přichází onemocnění chřipkou nejčastěji v období po Vánocích. „V podzimním období většinou cirkulují jiné respirační viry,“ uvedla pro Deník Jana Prattingerová s tím, že právě nyní je na očkování proti chřipce ta nejvhodnější doba.

Na rozdíl od zimního období 2006/2007 nepřekročil v loňské sezoně výskyt akutních respiračních onemocnění v Libereckém kraji epidemickou hranici. Pravou chřipku prokázaly loni laboratorní testy u 21 pacientů, přičemž u 18 z nich se jednalo o kmen chřipky A a u zbylých o kmen B.

Jak ale podotkla epidemioložka Jana Prattingerová, tato čísla neodpovídají skutečné situaci, protože řada dalších pacientů s pravou chřipkou se ve statistikách epidemiologů nemusí objevit. „My evidujeme pouze případy chřipky, při kterých byla nemocným odebrána krev nebo výtěr z dýchacích cest a laboratorní testy posléze onemocnění potvrdily. Tyto vzorky jsou přitom odebírány jen zlomku nemocných,“ upřesnila Jana Prattingerová.

Pravá chřipka je podle ní závažné onemocnění, na které může zemřít i mladý člověk, a nemělo by se proto podceňovat. „Očkování má svůj význam. Zatímco u mladých lidí může úplně zabránit vzniku nemoci, u starších může výrazně snížit riziko následných komplikací, jako je například zápal plic či úmrtí,“ dodala.

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, jehož příznaky se objevují od jednoho do čtyř dnů po nákaze. Mezi hlavní symptomy patří bolest hlavy, únava, bolesti svalů a kloubů, škrábání v krku, kašel, rýma, zimnice a horečka.

A prevence? „Hlavně v době v epidemií akutních respiračních onemocnění je dobré vyhýbat se místům hromadného setkávání lidí,“ uvedla praktická lékařka Blanka Netušilová. Léčba už propuklé nemoci potom podle ní vyžaduje především klid na lůžku. Antibiotika jsou v případě chřipky zbytečná.

V současné době je v celé ČR situace s výskytem akutních respiračních infekcí i chřipky klidná.