„První místo v růstu platů drží Škoda Auto Mladá Boleslav. Jinde v tuzemsku dojde pak v automobilovém průmyslu v průměru o zvednutí mezd jen o dvě procenta,“ upřesnil krajský šéf Asociace samostatných odborů Milan Šubrt s tím, že vyjednávání o nové kolektivní smlouvě s vedením podniku trvalo sice dva měsíce, ale nebylo tak těžké jako v době krize.

Odboráři také docílili toho, že zaměstnanci, kteří v podniku pracují 10 let, dostanou jako věrnostní prémii sumu 10 tisíc korun. Blíží se totiž doba, kdy japonská firma Denso Manufacturing Czech s. r. o., jeden z největších zaměstnavatelů na Liberecku, oslaví desáté výročí působení ve městě pod Ještědem.
„Dohodli jsme se také na výši roční odměny pro zaměstnance. Ta bude v průměru činit 3 procenta ze základní mzdy, vyplacené za fiskální rok,“ zdůraznil Milan Šubrt.

V Densu pracuje zhruba 1570 stálých zaměstnanců. Dělníci berou průměrně 23 tisíc hrubého. V této sumě jsou ale podle Milana Šubrta i příplatky za přesčasy. Bez nich by průměrná mzda klesla asi o dva tisíce korun.

„Navýšení mezd vítám, je to slušné. Na druhé straně by si ale mnozí lidé za tu těžkou práci, kterou dělají, zasloužili víc,“ podotkla operátorka Densa Radka Litterová, která pracuje v podniku už 8 let. „Japonci jsou velice vstřícní, snaží se, aby byli lidé ve firmě maximálně spokojení. V platech nedělají rozdíl mezi muži a ženami,“ doplnila.