O tom, co s atypickým nádražím bude, jedná chotyňská starostka se Správou železniční dopravní cesty už delší dobu, ať už na ředitelství v Praze či přímo v obci. Chotyně už před časem dokonce požádala o převod nádraží do svého vlastnictví. To ale podle železničářů není možné. „Převod není možný, protože budova je součástí provozované dopravní cesty,“ vysvětlila mluvčí SŽDC Nela Friebová.

V plánech železničářů je aktuálně odbourání zděné části zastávky a obnova dřevěné části. „Zároveň bude opravena přístupová cesta. Konečné řešení bude výsledkem projektové dokumentace, která je nyní ve fázi výběrového řízení. Započetí realizace se předpokládá v září 2020,“ uvedla Friebová.

Ilustrační foto.
Ponožky, boty, prádlo. I to potřebují lidé bez domova

Železniční trať i chotyňská zastávka se nachází na vyvýšeném místě nad obcí na dohled hradu Grabštejn. S tím, že by zastávka měla jít k zemi, se nechce smířit Pražanka Michala Marková, která do Chotyně jezdí za svou babičkou. „Zastávka je jednou z připomínek industriální architektury česko-německého pohraničí, která pomalu, ale jistě mizí,“ vysvětlila.

Její příspěvek o osudu nádraží na Facebooku sdílelo během pár dní přes 1500 lidí, stovky na něj zareagovaly. „Překvapilo mě, kolik se mi ozvalo lidí, kteří mají zkušenost se záchranou podobných objektů,“ okomentovala žena.

Krajský úřad Libereckého kraje. Ilustrační fotografie.
Liberecký kraj už má rozpočet. Opozice 50 milionů na boj se suchem neprotlačila

Marková se proto znovu sešla s chotyňskou starostkou Janou Mlejneckou. Nyní to vypadá, že nádraží získalo naději. „Požádáme o dlouhodobý pronájem nádraží, v budově by mohla vzniknout základna skautů,“ popsala starostka.

Chotyňští skauti mají nyní malou klubovnu za místní sokolovnou, v zimě se scházejí třeba i ve fotbalových šatnách.

Rádi by finanční spoluúčast SŽDC

Na kolik by přeměna nádraží na skautskou základnu vyšla, ještě vyčísleno není. „Nápad je teprve v začátcích. SŽDC by ale měla mít odhadnuté náklady na demolici, chtěla bych je proto požádat alespoň o padesát procent této částky na pomoc s financováním oprav. Majetek by dál zůstal jejich a ještě by ušetřili,“ předeslala starostka Mlejnecká.

O tom, zda na takový návrh správci železniční cesty přistoupí, se teprve bude jednat.

Vánoční trhy v Drážďanech.
Chystáte se na vánoční trhy? Vlaky z Liberce do Drážďan opět zdraží