Kdo může, ať nepracuje a raději snad ani nevychází z domu. Meteorologové totiž už včera vydali dvě výstrahy. První varuje před vysokými teplotami, druhá pak před možností silných bouřek z tepla, během nichž může opět vítr lámat stromy a budou se zvedat hladiny řek.

Neochladíme se ani během nocí

„Rekordy asi padnou na Liberecku ve všech následujících dnech, ve středu, čtvrtek i pátek. Pokud budou v noci na obloze mraky, pak zastaví vyzařování horka nahromaděného přes den a i noční teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů i výše,“ potvrdil meteorolog ČHMÚ Ústí nad Labem Radek Tomšů.

Pro dnešní den naměřili meteorologové nejvyšší teplotu v roce 1960, a to 31 stupňů Celsia, čtvrteční rekord 31,9 stupňů si pro toto datum v Liberci drží rok 1950 a ze stejného roku pochází rekord pro pátek – něco přes 30 stupňů Celsia.

Dnes a zítra se přitom mají teploty na Liberecku šplhat ke 32 stupňům Celsia, v pátek až ke 34 stupňům. Už včera někteří lidé kolabovali.

Podle svědectví několika čtenářů, v dusnu včera odpoledne omdlelo v centru města několik lidí.

Na Šaldově náměstí na zastávce MHD zkolabovala dokonce asi sedmnáctiletá dívka. „Šla jsem k zastávce a najednou se přede mnou sesula k zemi. Lidé ji položili, nohy jí trochu zvedli a dali jí napít vody. Dívka se po pár vteřinách probrala, takže lidi ani nevolali sanitku,“ řekla Jana Šimková z Liberce.

Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenky Markovičové v těchto dnech zatím víc sanitek nejezdí. To se ale může v závěru týdne, hlavně v pátek, kdy budou vedra před sobotním ochlazením vrcholit, změnit.

„Dvanáctileté dívce se udělalo špatně poté, co pobývala delší čas na slunci. Doma pak zvracela a motala se jí hlava. Sanitka ji odvezla s úžehem z tepla na dětské oddělení liberecké nemocnice,“ popsala jediný včerejší případ Lenka Markovičová.

Bouřky z horka mohou přijít kterýkoli den. Podle meteorologa na Liberecku hrozí hlavně ve čtvrtek.

„Ojediněle se mohou vyskytnout přívalové deště, může napršet až 30 milimetrů srážek. K tomu je pravděpodobné, že nárazový vítr v bouřkách z tepla zesílí až na 20 metrů za sekundu,“ doplnil meteorolog Radek Tomšů. V parnech by neměli lidé zapomínat na pitný režim, podle lékařů by měli za den vypít až 4 litry neslazené vody. Starší lidé a pacienti, trpící srdečními a dýchacími chorobami, by se měli vyvarovat fyzické námaze a neměli přes poledne raději vůbec vycházet na sluníčko.