„Nápad vybudovat lesní stezku na tomto vyhledávaném místě vznikl loni, kdy jsme zhodnotili, že cesta mezi Oldřichovem a sedlem je pro pěší nebezpečná,“ vysvětlil Václav Vacek z Lesní správy Frýdlant. Jeho slova potvrdil i starosta Oldřichova Jaromír Tichý, podle kterého zde často docházelo k nehodám. „Příští rok bychom rádi navázali se stavbou chodníku, který povede od nádraží a propojí se s touto stezkou,“ dodal starosta.

Pobočku rychlého občerstvení Faency fries otevřeli v centru Liberce. Jedná se o první český street food koncept specializovaný na hranolky z čerstvých brambor od lokálních dodavatelů. Snímek je z 7. listopadu.
V Liberci lákají na hranolky. Mají i širokou nabídku domácích dipů

„Jsem nadšená. Rádi tady chodíme s dětmi na naučnou stezku nebo na oběd ke Kozovi a mnohokrát zde nebylo kde zaparkovat. A po silnici se nám jít opravdu nechtělo,“ kvitovala s povděkem stezku Kateřina Dědková z Liberce.

POVRCHOVÉ ÚPRAVY

Nová stezka má kolem 800 metrů a Lesy ČR do ní investovaly 420 tisíc korun. Podle Vacka nebylo potřeba velkých úprav, ty byly pouze povrchové s dosypáním materiálů. „Nejvíce práce bylo pod lomem, kde byla výsypka kamenů a musela tam nastoupit těžší technika. Museli jsme také vykácet několik stromů, což bylo sice náročné, ale podařilo se,“ doplnil vedoucí frýdlantské správy, který také připomněl, že cesta vede kolem slavné Clam-Gallasovské obory. Lesy se proto rozhodly zapojit ji do projektu a část oplocení zrekonstruovaly a umístily zde i informační tabuli, která upozorňuje na tuto výjimečnou památku z 19. století.

Ilustrační foto.
Kabelky luxusních značek můžete v sobotu vydražit za zlomek ceny

„Obora původně obsahovala 11 tisíc žulových sloupků a byla dlouhá 42 kilometrů. Dodnes existuje devět tisíc sloupů a z toho jich 3 700 stojí a je naprosto dochovaných. Neumím si představit, že by v současné době něco takového vzniklo,“ poznamenala Markéta Kavková z krajských Lesů ČR, podle které budou společně s Národním památkovým ústavem usilovat o to, aby se obora stala kulturní památkou.

Oldřichovská stezka není jediná stavba, kterou Lesy ČR dokončily. V listopadu byly otevřeny také dva úseky cyklotrasy z Rádla do Milířů u Jablonce nad Nisou. V plánu mají také pokračování Cyklostezky svaté Zdislavy. Od loňska funguje úsek z Nového Boru do Svoru na Českolipsku, zbytek by měl být hotový do dvou let. „Z Nového Boru povede cyklostezka až do Bílého Kostela,“ upřesnil ředitel krajských Lesů ČR Ludvík Řičář.

Pohřeb vojáka Tomáše Procházky v jeho rodných Prachaticích.
Sbohem, kamaráde Tomáši Procházko... Padlého vojáka uctili čestnou salvou