V pátek v deset hodin se otevřely v Liberci hlasovací místnosti. Důvod? Referendum, ve kterém mají Liberečané rozhodnout, zda má nebo nemá město prodat (zprivatizovat) strategický majetek.

Jedná se hlavně o letiště a technické služby. Aby bylo všelidové hlasování platné, musí dorazit nejméně 35% lidí, což je 28 000, ale nejméně 21 000 se jich musí vyslovit pro nebo proti. Deník celý den sleduje, jaký je o referendum zájem. Do třetí hodiny se lidé trousili po jednotlivcích. „Účast k dvanácté hodině se pohybovala od 0,7 do 2,7 %. Podle vyjádření některých komisí je to méně než při jiných volbách, leč nedá se říci, že by lidé neměli o referendum vůbec žádný zájem," řekla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. Členové komisí doufají, že se zájem ještě zvedne, až lidé půjdou z práce. Oslovení voliči ale kritizovali kampaň, která referendu předcházela. „Nebýt sociální sítě, tak bych o tom vůbec nevěděl, hrozně špatná informovanost," řekl Deníku volič z Liberce-Rochlic.

Po sedmi hodinách se účast pohybovala od 3,2 procenta v centru města po 17,4 procenta v Lesní ulici. Po poledni lidí přibylo, účast je ale stále malá.

Zdroj: Youtube

Referendum i nadále sledujeme a o jeho průběhu budeme informovat.