Nejedna učitelka pamatuje časy, kdy jí na stole voněla váza plná lučních květin. Natrhaly jí je děti v hodinách vlastivědy, při nichž určovaly kytky, trávy i stromy. Ale to je jen ozvěna minulých dekád. Dnešní děti možná znají orchideje a exotické rostliny, ale kakost nebo sedmikráska už jim nic neříká.Z přírody totiž mizí. Hnojení i ekonomické využití pastvin a luk podobnému „plevelu“ nepřeje.

Jarní krokusy
Na jaře Liberec ještě víc rozkvete. Zaplaví ho krokusy, narcisy a tulipány

Louky jsou přitom důležitou součástí krajiny. Kvůli úbytku luk mizí z naší přírody motýli, hmyz i celé luční ekosystémy. „To následně narušuje přirozený potravní řetězec i pro další drobné živočichy, jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá,“ upozorňuje botanik Bohumil Bradna z farmy Planta naturis, který se revitalizaci luk dlouhodobě věnuje.

Květnatá louka v Cvikově.Zdroj: LučinaKvětiny nemizí jen z volné přírody, ale také z městských pozemků a zahrad. „Zahrady se kultivují, trávníky sestřihávají a hnojí kvůli plevelu, takže se v podstatě stávají sterilními,“ připomíná biolog Jaroslav Šťastný. Recept je přitom jednoduchý. Nesekat trávu najednou, ale v pruzích, aby květiny měly čas vykvést a vysemenit se, hmyz aby měl kde přežít a ptáci kde hledat potravu.

A funguje to. „Trávu na zahrádce nesekáme jako maniaci. Díky tomu, že je trochu vzrostlá, nám tam kvetou sedmikrásky, létají motýli a děti můžou vidět žížaly. Ale je pravda, že jsme v naší kolonii jedni z mála, kteří nemají trávník, jako když střelí,“ říká Michaela Holaňová z Liberce.

Luční květiny se začínají pozvolna vracet i do volné přírody. Například ve Cvikově na Českolipsku oseli lučními květinami celkem jeden a půl hektaru. „Louka bude volně přístupná a kolem celé plochy bude naučná stezka a lavičky,“ vysvětluje Daniel Bednář ze zážitkového centra Fabrika Cvikov, které se na výsevu podílelo a které se bude o novou louku dlouhodobě starat.

Sucho. Ilustrační snímek.
Liberecký kraj se stává dalším suchým místem na hydrologické mapě republiky

„Lidé tu budou moci přenocovat ve stanu a postupně chceme vybudovat i luční bar,“ dodává. Projekt financovala společnost Lučina, která jím chce přispět k návratu přírody do její původní podoby.

Než ale louka rozkvete, potrvá to celý rok. Kdo nechce čekat tak dlouho, může se už nyní vypravit obdivovat pestrou luční květenu třeba na zámek Sychrov, kde se o voňavou louku starají tamní zahradníci. Je totiž součástí anglické zahrady, která vznikla při přestavbě zámku do jeho současné novogotické podoby. „Základem je travnatý výsev, který je pro anglické zahrady typický, a jeho současný stav tak ctí původní historickou podobu,“ líčí mluvčí NPÚ Sychrov Lucie Bidlasová.

Na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci se 5. června sešli lidé na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi a chystané vládě s podporou komunistů.
Lidé opět demonstrovali proti Babišově vládě