Navzdory špatným prognózám o krizovém roce 2012 se lidé o práci bát nemusejí. Alespoň prozatím. Podle Úřadu práce v Liberci zaměstnavatelé dosud neavizovali masivnější propouštění. Podobné informace zatím nepotvrdily ani odbory. Podle obou firmy zatím s propouštěním vyčkávají a rozhodnou se podle toho, jakým směrem se bude ubírat ekonomika a jaký objem zakázek v příštím roce získají.

„Firmy sice signalizují návrat recese, ale spíš se jedná o určitou strategii, abychom při kolektivním vyjednávání nepožadovali zvýšení mezd,” upřesnil šéf krajského sdružení Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. Podle něj se sice s propouštěním musí počítat, ale podle jeho odhadů se dotkne zejména cizinců, které do firem dovážejí pracovní agentury. Zejména Slováků a Poláků, kteří pracují v průmyslové zóně. „Kmenových zaměstnanců by se propouštění týkat nemělo, firmy by tratily na odstupném,” odhaduje Šubrt.

„Masivní propouštění zatím neočekáváme, nemáme zatím žádné signály,” potvrdil nejbližší vývoj nezaměstnanosti v kraji Petr Malkovský z Úřadu práce v Liberci. Míra nezaměstnanosti se podle něj vyvíjela letos pozitivně. „Zatímco v lednu loňského roku se propadla na 11,6 procenta, v letošním roce to bylo 10,5 procenta. Což konkrétně znamená o 1400 žadatelů o práci méně než loni,” potvrdil.

A pozitivní vývoj pokračoval. V červnu spadla nezaměstnanost na 9,1 procenta. „To bylo nejméně za poslední dva roky,” upozornil Malkovský. V dalším měsíci sice došlo k nárůstu o tři desetiny procentního bodu, což bylo způsobeno jednak evidencí absolventů škol a pedagogických pracovníků, kteří mají kvůli úsporám smlouvy většinou do prázdnin, od podzimu ale míra nezaměstnanosti znovu klesala. V listopadu to bylo opět 9,1 procenta. Historicky nejvyšší nezaměstnanost v Libereckém kraji tak přinesla loňská krize, která ji přenesla přes 11 procent.

Vývoj nezaměstnanosti v listopadu
Míra nezaměstnanosti v Libereckém kraji vyjadřovala pokles počtu lidí bez práce. Nejlépe na tom byl okres Jablonec nad Nisou, nejhůře Česká Lípa. V prosinci se podle libereckého úřadu práce dá očekávat mírný nárůst, nemělo by však jít o dramatický vzestup.

Jednotlivé okresy vyjádřeno v procentech:
Jablonec nad Nisou 8,2 %
Semily 8,6 %
Liberec 8,8 %
Česká Lípa 10,6 %
Česká republika 8%

Zdroj: Úřad práce Liberec