Lidé se sice obávali, že budou na začátku dubna muset ubytovnu opustit, to se ale zatím nestalo. „Zatím tu zůstáváme, nic nevíme, stále je to stejné,“ popsal tamní obyvatel Vladimír Eštočák, který o situaci minulý týden jednal i s nově zřízenou seniorskou ombudsmankou. Nájemné zatím vzhledem k nedostižnosti správce lidé neplatí.

Ubytovnu vlastní podnikatel Petr Komárek. Ten ale v lednu uzavřel kupní smlouvu se současným správcem ubytovny Michalem Turynským. „Nevím, jaká situace tam nyní panuje. Jestliže někomu nájemní smlouva skončila, tak ubytovnu obývá neoprávněně. Musí to ale řešit se správcem,“ reagoval Komárek na dotaz Deníku.

Komunikace se správcem je těžká

Komunikovat s Michalem Turynským ale není snadné. Ten totiž stále nezvedá telefon nájemníkům ani úředníkům, opakovaně nereagoval ani na telefonáty Deníku. Že je problém správce zastihnout, koneckonců potvrdil i majitel Komárek, který navíc uvedl, že uzavřená kupní smlouva měla být hrazena formou splátek, což se neděje.

„Tento způsob chování nemám rád, ale kupní smlouva má nějaké právní náležitosti, podle kterých se musím chovat. Vyzval jsem ho ke schůzce a čekám na její termín,“ popsal Komárek.

Co bude s ubytovnou dál, tedy zatím není jasné. „V případě, že mi pan Turynský objekt protokolárně vrátí a dojde k odstoupení od kupní smlouvy, teprve pak s tím mohu něco dělat. Dostal jsem nabídku na provoz ubytovny od jedné paní, která už jednu ubytovnu provozuje, musím se s ní ale nejprve sejít,“ nastínil Komárek.

Na ubytovně žije kolem třiceti lidí, převážně Romů. Za pokoje v nevyhovujícím stavu si zde správce účtoval vysoké částky, za velkou část nájemníků je hradil úřad práce prostřednictvím příspěvku na bydlení.

Problém sociálního vyloučení

Doubská ubytovna není jedinou lokalitou v Liberci, která je ohrožena sociálním vyloučením. V některých jiných lokalitách už město vyhlásilo nebo plánuje vyhlásit takzvanou bezdoplatkovou zónu, což je nástroj, který znemožňuje nájemníkům pobírat takzvané doplatky na bydlení. Takové řešení ale v případě této ubytovny podle primátorova náměstka Ivana Langra použít nejde. „Pakliže tam není ani jediná rodina s doplatkem, nemělo by to žádný dopad,“ upozornil Langr.

Zastupitelé už také schválili záměr, aby město jednalo s majiteli problémových domů o jejich odkupu. Město by je opravilo a znovu zabydlelo s přihlédnutím k určitému sociálnímu mixu. Ani toto řešení se ale pro ubytovnu Rosa nenabízí. „Zatím cílíme na domy bez statusu ubytovny. Ty mají totiž jinou dispozici a hůře se přestavují na obytné domy,“ vysvětlil Langr.