„Přestože teď po Vánocích, kdy řada podniků měla celozávodní dovolené, zatím žádný velký nárůst neevidujeme, stále jsou firmy, které nabírají neustále," potvrdila Kateřina Kysilková z liberecké pobočky pracovní agentury Manpower. Podle ní může být problém v nedostatečných odborných znalostech, které se u některých dělnických profesích vyžadují. Jak však poznamenala, práce v automotive je. „Myslím, že problém není ve výši platu. Loni, kdy řada firem hodně nabírala, se snažily výplaty přizpůsobit," dodala.

Lidi hledá i pekař Bláha

Podobně se před časem vyjádřil i další známý liberecký zaměstnavatel pekař a obchodník Jiří Bláha. Ten pro svou novou jídelnu, jež by se měla otevírat letos na jaře, shání zaměstnance už několik měsíců. „Budeme potřebovat čtyřicet až padesát lidí, ale trh je přebraný," popsal Bláha situaci s tím, že sehnat kvalitní zaměstnance je problém. Pro svou novou jídelnu sídlící v budově bývalé Delty bude shánět například kuchaře, obsluhu výdejních pultů nebo personál k baru.

Jeden z hlavních důvodů, proč lidé bez práce o zaměstnání nejeví zájem, je nutnost časové flexibility. „Problémy jsou u míst, kde se pracuje na směny," potvrdila pracovnice pracovní agentury.

Lidem se nechce pracovat, říká i šéf televize v regionu

„Lidem se nechce pracovat," shrnul lakonicky výkonný ředitel regionální televize RTM+ Jan Punčochář, kterému se až po nějaké době podařilo doplnit tým. Podle něj byl velký problém najít někoho, kdo by byl ochoten se učit novým věcem a zároveň by považoval práci za jednu z hlavních priorit. „Když zjistili, o čem naše práce je, sami ji odmítli," vysvětlil Punčochář s tím, že problém měli se sháněním jak redaktorů, tak obchodníků.

Kdo je vinen?

Časovou flexibilitu jako problém, ovšem ze stran zaměstnavatelů, vnímá i Ivana Sulovská z centra pro rovné příležitosti Kašpar. „Řada lidí pracovat chce, ale má problém sladit práci s rodinným životem. Týká se to především maminek s malými dětmi nebo žen starších padesáti let," vysvětlila Sulovská s tím, že existuje řada nástrojů, jak tuto situaci vyřešit. Podle ní by někteří zaměstnavatelé mohli více využívat zkrácené úvazky nebo klouzavou pracovní dobu.

„Jak už se nám několikrát potvrdilo, získali by loajálního zaměstnance," dodala na závěr.

Momentálně eviduje za prosinec liberecký Úřad práce 8 332 uchazečů o práci a nezaměstnanost stoupla z listopadových 6,9 procent na 7,1. Počet volných míst klesl asi o dvě stě míst na 2 797. Podle generální ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové odpovídá situace na pracovním trhu běžnému vývoji nezaměstnanosti ke konci roku. „S příchodem zimy postupně končí sezónní práce a do evidence se ve větším počtu hlásí i lidé, kterým na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy," vysvětlila Sadílková, podle které kopírovala letošní nezaměstnanost klasickou vývojovou křivku. „Svědčí to o tom, že je česká ekonomika v dobré kondici," uzavřela ředitelka.