„Takzvaný radonový program již běží několik let a ještě není jisté, zda bude pokračovat i v příštím roce,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje Vít Příkaský s tím, že zájemci o měření radonu si mohou vyžádat detektory v sídle krajského úřadu. V letošním roce bylo podobným způsobem rozmístěno 109 detektorů v celém kraji.

Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost je na Liberecku hned několik lokalit, kde se vyskytují nepříjemně vysoké hodnoty radonu. Jedná se například o Liberec, Stráž nad Nisou, Mníšek, Bílý Kostel, Dlouhý Most, Novou Ves nad Nisou či Višňovou.

„Ozáření od radonu může způsobit rakovinu plic, což dokládají například studie horníků uranových dolů. Zdravotní důsledek ozáření se v ČR odhaduje na 900 případů úmrtí ročně. Toto nadměrné ozařování obyvatelstva považujeme za zbytečné, způsobené neznalostí jevu v minulosti. Budovy s vysokým radonovým rizikem nebyly ještě všechny vyhledány a opraveny,“ píše se na webových stránkách úřadu.

Pokud se při měření zjistí, že je hodnota radonu nad limitem, mohou majitelé objektů získat příspěvek na ozdravná opatření až do výše 150 tisíc korun. „Měřit se může v rodinných domech, bytech, školách nebo školkách. Podmínkou je, aby byly zkolaudované před rokem 1991,“ uvedl Příkaský.

Novější stavby totiž už s radonem počítají a výsledky měření se tak musí předkládat Stavebnímu úřadu ji před započetím výstavby. „Musí se měřit množství radonu v půdním fondu. Na základě toho se pak dělají různá opatření,“ potvrdil Deníku vedoucí libereckého Stavebního úřadu Miroslav Šimek.