Zatímco v Praze před 93 lety lidé slavili zrod nové republiky, u libereckých Němců vládla pochmurná nálada.

Už 29. října vyjádřili zástupci celé německé politické scény v Československu nespokojenost s novým postavením. Do čela uskupení se na Liberecku postavil nacionalista Rafael Pacher, ale více se proslavil Rudolf Ritter von Lodgman von Auen, jeho pravá ruka. Tito dva vyhlásili 29. října 1918 vznik provincie Deutschböhmen (Německé Čechy), který již od dubna připravovali. Provincie jejich ústy požadovala začlenění do nově samostatného Německého Rakouska. Nebylo jim to ale moc platné, dobýt výspu severu vyrazila Československá armáda. Liberec obsadila bez použití násilí 16. prosince. Během několika hodin převzala radnici.

„Pro náš stát je to asi nejdůležitější svátek. Stali jsme se v roce 1918 samostatnou republikou. Získali jsme svobodu. Jen je škoda, že jsme nezůstali se Slováky dodnes, mrzí mne, že se trhli,” zhodnotil 28. říjen Václav Saidl. Jeho manželka si myslí totéž.

Kupodivu i mezi mladými lidmi se našli školáci, kteří vědí, co se stalo v roce 1918.

„Je to důležitý svátek, učili jsme se o něm ve škole. Vznikla samostatná Československá republika,” hrdě prohlásil třináctiletý liberecký školák Daniel Richter.

Stejně starý Robin Valeš nad svátkem jen mávl rukou. „Máme ve škole volno, ale kvůli jakému svátku, to už si nevzpomínám. Něco nám ve škole říkali,” dodal.