Turnovským se povedl husarský kousek. Nejenže se podařilo tamní nádraží zrekonstruovat v jeho původní podobě z 19. století, ale ještě tu, zřejmě jako první v republice, otevřeli pobočku městské knihovny. Sloužit bude obyvatelům celé jedné velké části města.

„Byli bychom rádi, kdyby knihovna sloužila i jako společenské centrum. Myslím, že toto místo má jako dopravní křižovatka obrovský potenciál a záleží jen na týmu knihovny, jak toho dokáže využít,“ řekl při slavnostním zahájení provozu starosta Turnova Tomáš Hocke.

Budova turnovského nádraží k tomu má všechny předpoklady. Kromě významného železničního uzlu je tu i autobusový terminál. Koncentruje se tu obrovské množství lidí. Například středoškoláků, kteří dojíždějí do zdejších škol. V blízkosti je i základní škola, především ale v této části Turnova žije téměř polovina obyvatel města.

„Knihovna mi tu hrozně chyběla. Doteď jsem musela chodit až nahoru do města, takže jsem moc ráda. A je moc pěkná,“ pochvalovala si jedna z prvních návštěvnic, obyvatelka protějšího sídliště, Jiřina Šípová.

Nové čtenáře chce knihovna lákat nejen na nové prostory a obrovské množství knižních titulů pro dospělé i děti, ale také na registraci zdarma, která potrvá až do konce roku.

Na otevření knihovny si její ředitel pozval důstojného kmotra. Milovníka vlaků a nádraží, herce divadla Sklep Tomáše Hanáka. On sám zachránil historickou budovu nádraží v Nižboru, kde provozuje stylovou hospůdku. Podle něj se právě v Turnově sešlo hned několik věcí, které má rád.

„Za prvé mě nejen jako staromilce potěšilo vidět nádraží, které se opravilo. Za druhé je to samotná knihovna. Když kolem nějaké jdu a vidím tam lidi, kteří si čtou, pak moje skepse ze současné doby, která má být podle nápisů na billboardech “super“, není už tak velká. Proto říkám: Lidé čtěte! vyzval Tomáš Hanák. Jako dárek věnoval knihovně knihu svých fejetonů, které psal kdysi pro Lidové noviny.

S nápadem otevřít pobočku knihovny právě na nádraží přišlo vedení města zhruba před několika lety, když se ta původní v budově místní školy stala z mnoha důvodů nevyhovující.

Myšlenka se pak setkala s ohlasem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která nádraží rekonstruovala a městu bude prostory pronajímat za symbolických 50 tisíc korun ročně. 800 tisíc vložila turnovská radnice do vybavení pobočky.
Knihovna bude otevřena 29 hodin v týdnu, od pondělí do pátku. V pondělí a středu od 9 do 18, další dny bude provozní doba kratší.

„Je to proto, že tady máme v plánu dělat nejrůznější programy – loutková divadla pro děti a přednášky pro dospělé,“ předestřel ředitel knihovny Jaroslav Kříž.

Vlajkovou lodí pak bude projekt Spisovatelé na nádraží, kde se budou lidé jednou za měsíc setkávat se zajímavými autory na literárních večerech. Tím prvním by měl být začátkem příštího roku turnovský rodák a jeden z nejpřekládanějších současných autorů Jaroslav Rudiš.