Malí návštěvníci hradu zkoušeli hranice vlastní šikovnosti, když tu po celou sobotu vlastnoručně tvořili ozdoby na vánoční stromek, svíčky nebo si z linorytu tiskli vlastní přáníčka. „Je to tady hezký, zkusil jsem si všechno, i jablka rozkrojit i svíčku udělat. Líbí se mi tu moc, donekonečna,“ nadšeně hodnotil akci osmiletý Jáchym Majerník. A ostatní děti mu přizvukovaly.

„Ozdoby dělám poprvé. Ještě nevím, co to bude. Buď vločka, nebo kytička,“ svěřila se také osmiletá Verča Brožková. Její o rok mladší bratr navlékal na niť korálky ve tvaru velké hvězdy. Každé dílko si děti odnášely s sebou domů, a tak pocítily nejen radost z toho, že se jim podařilo je vytvořit, ale ještě si mohly na stromeček pověsit něco svého, něco, co obsahuje jejich vlastní vklad.

Vánoce na Grabštejně přilákaly podle kastelána hradu Jana Sedláka bezmála 370 návštěvníků. Kromě tvůrčích dílniček akce nabídla také několik živě zahraných pohádek. Poprvé v posledních letech hrad pořádal Vánoce samostatně. V minulosti se totiž na nich podílela s alternativním kulturním programem agentura Štěk. „Letos byly naše Vánoce trochu jiné, měli jsme víc dílen pro děti,“ podotkl kastelán Jan Sedlák. „Lidí přišlo o něco míň než vloni, asi je odradilo počasí. Ale i tak jsme spokojení, lidé si prohlédli i hrad,“ doplnil.